26 sierpnia 2023 roku (sobota) uczestniczyłem w jubileuszu 100-lecia działalności Polskiego Związku Łowieckiego zorganizowanego przez myśliwych Okręgu Suwalskiego.

Polski Związek Łowiecki to ponad 120-tysięczne, dobrze zorganizowane Stowarzyszenie, które spełnia ważną rolę w ochronie i zachowaniu racjonalnej równowagi w przyrodzie oraz kultywowaniu tradycji i kultury łowiectwa, stanowiącej ważną część polskiej kultury narodowej.

Uroczystość rozpoczęła się Mszą Św. w Konkatedrze Św. Aleksandra, której przewodniczył Biskup Ełcki Jerzy Mazur. W Parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Suwałkach poświęcony został ołtarz św. Huberta, a w Parku Konstytucji 3 Maja odbyły się oficjalne uroczystości z udziałem kół łowieckich Suwalskiego Okręgu Polskiego Związku Łowieckiego i zaproszonych gości, podczas których wręczone zostały zasłużonym myśliwym medale i odznaczenia.

Podczas uroczystości powiedziałem m.in.: „Dziękuję myśliwym i leśnikom za racjonalną troskę o równowagę w przyrodzie i polskie lasy, za ich florę i faunę, a także za podtrzymywanie tradycji i pielęgnowania związanej z łowiectwem części naszej kultury narodowej, której tak doskonały wyraz dał Adam Mickiewicz w epopei „Pan Tadeusz”. Powinniśmy przeciwstawiać się szkodliwym i niesprawiedliwym opiniom podważającym w ostatnim czasie dobre imię polskiego myślistwa”. 

 

Galeria zdjęć:

 

Relacje medialne:

https://suwalki.naszemiasto.pl/polski-zwiazek-lowiecki-w-suwalkach-obchodzil-jubileusz-100/ar/c1-9434375

https://www.suwalki.info/wiadomosci/z-zycia-miasta/100-lecie-polskiego-zwiazku-lowieckiego-w-suwalkach

100-lecie Polskiego Związku Łowieckiego

Myśliwi świętowali setną rocznicę powstania Związku Łowieckiego