18 czerwca 2021 roku (piątek) uczestniczyłem w uroczystej gali wręczenia corocznych honorowych nagród Burmistrza Hajnówki pod nazwą „Quercus”.

Laureatom tej nagrody złożyłem serdeczne gratulacje.

Nagrody otrzymali:  

„RUNO” Sp. z o.o.

Zarząd: Halina Niesteruk, Justyna Sidoruk, Eugeniusz Sidoruk

Wspólnicy: Eugeniusz Sidoruk, Jarosław Krowiranda

Firma została założona w 1991 roku. Miejsce lokalizacji nie jest przypadkowe, nawiązuje ono do wysokiej jakości środowiska naturalnego, z dala od wielkomiejskiego zgiełku, z którego też pochodzą surowce naturalne wykorzystywane w produkcji kosmetyków, produktów farmaceutycznych, spożywczych. Dowodem tego są  certyfikaty EKO oraz Fair Wild. W swojej działalności nawiązuje do tradycji zielarskich praktykowanych przez naszych przodków na Podlasiu. Podmiot słynie z aromatycznych herbat, wśród których najbardziej znana jest Herbata Białowieska”, Aroniowa czy Malinowa. A także ziół i przypraw: tj. sól ziołowa, pieprz ziołowy „Białowieski”, czosnek niedźwiedzi.

 

mgr inż. Irena Dymińska – Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny  w Hajnówce (w jej imieniu nagrodę odebrała Nina Trędowska)

Wieloletnia kierownik Państwowej Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologocznej w Hajnówce. W swojej pracy za najważniejsze uznaje dbałość o zdrowie publiczne oraz bezpieczeństwo sanitarne. Służą temu liczne kontrole sanitarne (wody, żywności, budynków użyteczności publicznej), kampanie promujące zdrowie publiczne, inicjatywy edukacyjne. Dużym sprawdzianem dla działalności stacji jest okres epidemii koronawirusa, która pełni kluczową rolę w procesie jej zapobiegania i eliminacji – wykrywanie ognisk zakażenia i kontrola nad nimi, nakładanie kwarantanny, koordynacja oraz nadzór nad wykonywaniem szczepień.

dr n. med. Anna Nowicka-Ciełuszecka

Specjalista chorób zakaźnych – Koordynator Oddziału Obserwacyjno-Zakaźnego w Samodzielnym Publicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej w Hajnówce. W swojej pracy za priorytet uznaje zdrowie i bezpieczeństwo mieszkańców powiatu, skupiając się na diagnozie, diagnostyce chorób zakaźnych. Wśród pacjentów cieszy się dużym uznaniem

„…to WSPANIAŁY lekarz i człowiek ….Fachowość , kompetencja i przede wszystkim normalne , ludzkie podejście do pacjenta – to cechuje Doktor Nowicką…”

” Fantastyczny lekarz, z powołaniem,aby więcej takich ludzi na tym świecie jak Pani doktor! Niezwykle empatyczny człowiek. Dziękuję Jej z całego serca!”

„…Pani Doktor jest osobą taktowną i miłą.Szczerze oddaną pacjentom.Posiada wieloletnie doświadczenie w leczeniu boreliozy.Polecam Ją wszystkim pacjentom,którzy mają problemy w dziedzinie chorób zakaźnych…”

prał. Zbigniew Jan Niemyjski – proboszcz i dziekan hajnowski

Urodził się 24 czerwca 1964 roku w Ciechanowcu. Ukończył Wyższe Seminarium Duchowne w Drohiczynie. Święcenia kapłańskie otrzymał w czerwcu 1989 roku. Był wikariuszem w parafiach: Strabla, Rudka, Wyszki, Dziadkowice oraz św. Cyryla i Metodego w Hajnówce. Od 2003 roku proboszcz parafii w Narwi oraz dziekan dekanatu hajnowskiego. Od 2019 roku proboszcz parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Hajnówce. Jest kapelanem  powiatowym drużyn Związku Harcerstwa Polskiego w Hajnówce. Za działalność w tym zakresie został odznaczony srebrną Chorągwianą Odznaką Instruktorską Za zasługi dla ZHP na Białostocczyźnie. W roku 2008 Ojciec Święty Benedykt XVI mianował go kapelanem Jego Świątobliwości. W czasie swojej dotychczasowej posługi kapłańskiej otrzymał także: złoty medal Za zasługi dla pożarnictwa, medal Zasłużony dla Powiatu Hajnowskiego, Krzyż Papieski Diecezji Drohiczyńskiej, brązową odznakę honorową Podlaski Krzyż Floriański.

Ryszard Pater

Urodził się w Hajnówce. Ukończył Liceum Ogólnokształcące nr 9 (liceum polskie) i studia w Wyższej Szkole Inżynierskiej w Białymstoku. Od 1999 r. Pracował w Komendzie Powiatowej Policji w Hajnówce na stanowisku technika bhp. Od lat najmłodszych sport był jego największą pasją. Uprawiał lekkoatletykę, grał w siatkówkę. W 1971 r zdobył tytuł mistrza Polski w rzucie dyskiem. Prowadził program sportowy w radiowęźle studenckim. Pracując zawodowo kontynuował swoje zainteresowania, publikował artykuły o tematyce sportowej w czasopismach lokalnych. Odnosił sukcesy uczestnicząc w wielu teleturniejach min.: Mistrzostw Polski Kibiców (1967), „Start” (1996) i „Gry Olimpijskie” (2000), którego został zwycięzcą – nagrodą był wyjazd na igrzyska olimpijskie do Sydney. Pracował społecznie w kapitule  wybierającej najlepszych na białostocczyźnie sportowców XX w. Koordynował prace nad plebiscytem na najlepszego sportowca powiatu hajnowskiego („Wieści Podlaskie”). Został członkiem Podlaskiej Rady Olimpijskiej PKOL. Autor licznych publikacji o mieście Hajnówka. Są to m.in. „Encyklopedia Hajnówki”(jeden z najbogatszych zasobów wiedzy o historii miasta Hajnówka od jego początków po czasy współczesne, wydana z okazji 60-lecia nadania Hajnówce praw miejskich), „Hajnowskie ulice”, „Historia sportu w Hajnówce”. Za swoją działalność Pan Ryszard został uhonorowany m.in.: Srebrną Odznaką Podlaskiego Okręgowego Związku Piłki Nożnej (2007), Nagrodą Podlaskiej Rady Polskiego Komitetu Olimpijskiego (2010). Mimo upływu lat zamiłowanie do sportu i historii nie gasną. Jego najnowsza publikacja „Dawna Hajnówka” (2021) przedstawia historyczny rys rozwoju miasta na przestrzeni dziesięcioleci – to pamiątka z okazji jubileuszu 70-lecia nadania praw miejskich.

galeria zdjęć:

Relacje medialne:

https://www.hajnowka.pl/aktualnosc/dla-mieszkanca/1357-quercusy-2021-rozdane

https://www.youtube.com/watch?v=lqDIZANQwY8