11 listopada 2023 roku (sobota) uczestniczyłem wraz z żoną w Gminnych Obchodach Święta Niepodległości zorganizowanych w Szkole Podstawowej w Przebrodzie (Gmina Suwałki).

Ważnym punktem uroczystości było odsłonięcie muralu na ścianie budynku Szkoły, poświęconego pamięci 2. Pułku Ułanów Grochowskich, którego imię nosi ta Szkoła. W ramach programu „Mur, ale historia Wojska Polskiego” Ministerstwa Obrony Narodowej udało się Fundacji na Rzecz Rozwoju Gminy Suwałki udało się pozyskać środki na ten cel w kwocie 20 tys. zł. 

Podczas uroczystości powiedziałem m.in.: „Ten mural to bardzo ważny akt, bo będzie przypominał młodzieży, która do szkoły chodzi codziennie o jednej z kart walk o naszą niepodległość, o naszym wojsku polskim, o 2. Pułku Ułanów Grochowskich, bardzo ściśle związanym swoją historią i swoimi walkami z naszym terenem. Gratuluję Wójtowi Gminy Zbigniewowi Mackiewiczowi i Dyrektorowi SP w Przebrodzie tej inicjatywy i dziękuję wszystkim uczestnikom za wspólnotową integrację wokół patriotycznej troski o naszą Ojczyznę”. 

W obchodach licznie uczestniczyła społeczność szkolna, reprezentanci 2 Batalionu Czołgów 1. Warszawskiej Brygady Pancernej na czele z kpt. Marcinem Szprochem, spadkobiercy Ułanów Grochowskich, poczty sztandarowe szkół i OSP oraz inni zaproszeni goście. 

Po oficjalnej uroczystości odbyła się część artystyczna zaprezentowana w Szkole Podstawowej w Przebrodzie przez jej uczniów. 

 

Galeria zdjęć:

 

Relacje medialne:

Narodowe Święto Niepodległości w gminie Suwałki

Upamiętnili Ułanów Grochowskich