30 maja 2021 roku (niedziela) uczestniczyłem wraz z żoną w uroczystości odsłonięcia tablicy pamiątkowej w hołdzie żołnierzom w Nowych Piekutach (powiat wysokomazowiecki).

Organizatorami uroczystości byli Wójt Gminy Nowe Piekuty, Dyrektor Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Białymstoku i Proboszcz Parafii Nowe Piekuty. Rozpoczęła się ona Mszą św. w intencji poległych za ojczyznę w Kościele pw. św. Kazimierza w Nowych Piekutach. Następnie została odsłonięta tablica pamięci poświęcona żołnierzom patrolu Eugeniusz Tymińskiego „Rysia” z oddziału Kazimierza Kamieńskiego ps. „Huzar” wchodzącego w skład 6. Brygady Wileńskiej Armii Krajowej. Żołnierze tego patrolu to: plut. Eugeniusz Tymiński „Ryś”, strz. Tadeusz Porowski „Boberek”, sierż. Stanisław Gontarczuk „Rekin, strz. Antoni Żochowski „Naspiuk”.

Składamy dzisiaj hołd i utrwalamy w zbiorowej pamięci – powiedziałem w swoim wystąpieniu – bohaterskich żołnierzy niezłomnych z patrolu Eugeniusza Tymińskiego „Rysia”, ale poprzez tę pamięć przywołujemy również wszystkich żołnierzy niepodległościowego podziemia, którzy po zakończeniu II wojny światowej nie poddali się nowej sowieckiej okupacji. To walka całego pokolenia, tych, którzy walczyli o prawdziwą niepodległość. Ta heroiczna walka trwała długo i była tym bardziej dramatyczna, że wobec potęgi komunistycznego imperium sowieckiego nie mogła zakończyć się zwycięstwem. I tym większe jest bohaterstwo żołnierzy niezłomnych. Trzeba pamiętać, że nasza dzisiejsza wolność bierze się z ich ofiary, z ich bohaterstwa. Bez walki „Huzara”, „Rysia” czy Józefa Franczaka ps. „Lalek”, który zginął jako ostatni żołnierz wyklęty w 1963 roku nie byłoby dzisiaj niepodległej Polski. Ta walka trwała ponad 18 lat, a więc tyle ile czasu potrzebuje człowiek od urodzenia do pełnoletności.

Wójt Gminy Nowe Piekuty Marek Kaczyński oraz przedstawiciele Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Białymstoku dr Jarosław Schabieński i Marek Kawczyński przywołali szczegółowe okoliczności, w wyniku których poległ Eugeniusz Tymiński „Ryś” i żołnierze jego patrolu.

Galeria:

relacje medialne:

https://www.radio.bialystok.pl/wiadomosci/index/id/200444

https://bialystok.tvp.pl/54084800/w-holdzie-zolnierzom-podziemia-antykomunistycznego

https://podlaskie24.pl/artykul/wydarzenia/nowe-piekuty-odsloniecie-tablicy-patrolu-eugeniusza-tyminskiego-rysia/