25 lipca 2020 roku (sobota) uczestniczyłem w uroczystych obchodach Dnia Strażaka w Starych Kupiskach (gmina Łomża, powiat łomżyński).

Uroczystość rozpoczęła się Mszą Święta w Kościele pw. św. Jadwigi Śląskiej w Starych Kupiskach w intencji strażaków i ich rodzin. Mszy Świętej przewodniczył Proboszcz Parafii ks. kan. Krzysztof Dąbrowski, który został nowo powołanym gminnym kapelanem strażaków.

Ks. kan. Krzysztof Dąbrowski poświęcił samochody strażackie oraz nowo wybudowaną obwodnicę Starych Kupisk.

Po nabożeństwie uczestnicy obchodów udali się na parking przy Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Starych Kupiskach, gdzie miała miejsce dalsza część uroczystości.

W swoim wystąpieniu podziękowałem Wójtowi Gminy Łomża, pełniącemu jednocześnie funkcję Prezesa Gminnego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej Panu Piotrowi Kłysowi za zaproszenie do udziału w obchodach Dnia Strażaka, które w tym roku z powodu epidemii koronawirusa odbywają się znacznie później niż data tego święta przypadającego 4 maja.

Przekazałem wyrazy swojego uznania wszystkim druhom strażakom z jednostek OSP działających na terenie gminy Łomża oraz sąsiedniej gminy Nowogród (strażacy zrzeszeni w jednej z jednostek tej gminy – OSP w Mątwicy uczestniczyli również w uroczystościach) za ich nieustanne czuwanie nad bezpieczeństwem mieszkańców i bezinteresowną ofiarność w działaniach ratowniczo-gaśniczych. Podkreśliłem, że dla skuteczności działań strażaków, oprócz ich odwagi i profesjonalizmu, potrzebny jest nowoczesny i sprawny sprzęt. Przypomniałem, że w latach 2015-2019, kiedy odpowiadałem za sprawy bezpieczeństwa jako wiceminister Spraw Wewnętrznych i Administracji, do jednostek OSP w województwie podlaskim trafiło 69 nowych samochodów ratowniczo-gaśniczych (rekordowa liczba 31 tych samochodów przypadła na rok 2019), do tego jednostkom OSP w województwie podlaskim przekazanych zostało 14 samochodów z Państwowej Straży Pożarnej.

Życzyłem druhom strażakom jak najmniejszej liczby zdarzeń, do których muszą wyjeżdżać oraz bezpiecznego powrotu do swoich bliskich z każdej akcji ratowniczo-gaśniczej.

 

Relacje medialne:

http://www.gminalomza.pl/index.php?wiad=2107

https://www.radio.bialystok.pl/wiadomosci/index/id/187095