3 września 2023 roku (niedziela) uczestniczyłem z żoną w Dożynkach Gminy Sokółka zorganizowanych w Igryłach (powiat sokólski).

Święto dziękczynienia za plony rozpoczęła uroczysta Msza św., którą odprawiono na placu w Igryłach. Uczestnicy dożynek tradycyjnie dzielili się chlebem upieczonym z tegorocznych plonów, co symbolizuje współpracę i solidarność społeczności wiejskiej. Nie zabrakło również stoisk służb mundurowych, promocyjnych, profilaktycznych i handlowych. Zorganizowano pokazy Państwowej Straży Pożarnej i Policji w ramach projektu „Poprawa bezpieczeństwa mieszkańców Sokółki poprzez modernizację przejść dla pieszych i edukację mieszkańców”. Przeprowadzono również konkurs na najsmaczniejsze ciasto z jabłkami, do którego zgłoszono 15 wypieków.

Z okazji rolniczego święta Burmistrz Sokółki Ewa Kulikowska wyróżniła rolników za wzorowe prowadzenie gospodarstw rolnych, a także najlepszych dostawców mleka z sokólskiej Gminy.

Do uczestników dożynek powiedziałem m.in.: ” Są to dożynki Gminy Sokółka, Sokółka jest miastem , ale także ta jednostka administracyjna zawiera w sobie 53 wsie, sołectwa. Zdecydowana większość mieszkańców tych wsi zajmuje się rolnictwem, tak że to święto jest świętem, można powiedzieć, całego Miasta i Gminy Sokółka, ale jest też świętem nas wszystkich dlatego, że przecież z pracy polskich rolników, także sokólskich rolników korzystamy wszyscy. To ,co mamy na stołach i w naszych lodówkach pochodzi w znacznej mierze z polskich pól i z polskich gospodarstw rodzinnych i dlatego nasz związek z rolnictwem jest współcześnie także (nie tylko przez historię i tradycję) tak bardzo silny. Rolnicy są też ostoją patriotyzmu, bo przez tradycję umacnia się patriotyzm. Rolnikom należy się ogromny szacunek. Dożynki to tradycja, którą warto kultywować. Dzisiaj tu w Igryłach zgromadziło się bardzo dużo uczestników, co świadczy o tym, jak ważne jest to święto. Wyrażam wdzięczność rolnikom, gospodarzom i wszystkim, których praca, trud i wysiłek przynoszą owoce, z których korzysta codziennie każdy z nas. Dziękuję Burmistrz Sokółki Ewie Kulikowskiej i współorganizatorom za podtrzymywanie oraz kultywowanie tradycji i obyczajów związanych ze Świętem Plonów, które stanowią ważną część naszej kultury, z której wszyscy wyrastamy.”

 

Galeria zdjęć: 

 

Relacje medialne:

https://sokolka.naszemiasto.pl/dozynki-gminne-w-igrylach-rolnicy-samorzadowcy-i-politycy/ar/c1-9441823

https://www.sokolka.tv/index.php/22169-tlumy-ludzi-na-dozynkach-gminnych-w-igrylach-zdjecia

https://sokolka.pl/2023/09/04/na-dozynkach-w-igrylach

/https://isokolka.eu/sokolka/52488-dozynki-gminne-w-igrylach-na-imprezie-bawi-sie-dzis-wielu-mieszkacow-wideo-foto