5 września 2020 roku (sobota) wraz z Małżonką uczestniczyłem w Dożynkach Diecezjalnych w Krasnopolu. Uroczystość połączona była z 250-leciem Krasnopola i poświęceniem nowo wybudowanego stadionu.

Główną częścią uroczystości dożynkowych była Msza św., w dziękczynieniu za tegoroczne plony, odprawiona na nowym stadionie pod przewodnictwem Księdza Biskupa Ordynariusza Diecezji Ełckiej Jerzego Mazura. Świętowanie Diecezjalnych Dożynek w Krasnopolu miało nie tylko oprawę duchową, ale też artystyczną i kulinarną – poszczególne sołectwa przygotowały wieńce dożynkowe oraz stoiska z regionalnymi wyrobami. Na scenie zaprezentowały się zespoły: „Onegdaj”, „Pogranicze” oraz „Przeroślaki”.

To święto jest nie tylko piękną tradycją, kultywowaną od wieków w polskich wsiach i miasteczkach, ale stanowi również nieodłączną i ważną część naszej kultury i narodowej tożsamości. Wspólnie, z szacunkiem pielęgnujemy i podtrzymujemy obyczaje przodków, które od pokoleń stanowią też wyraz miłości do Ojczyzny i poczucia dumy z bycia Polakami. Pragnę podziękować i złożyć wyrazy głębokiego szacunku dla wszystkich rolników za Wasz całoroczny trud, zebrane plony, kultywowanie tradycji i obyczajów ojców, przywiązanie do wartości i ciągłą gotowość do ich obrony. Życzę wielu sił, zdrowia i wszelkiej pomyślności w codziennej pracy, a także realizacji wszystkich ambitnych planów, służących rozwojowi gospodarstw i polskiej gospodarki. Niech polska wieś staje się z roku na rok silniejsza i bogatsza, a Boża Opatrzność czuwa nad domami, polami i zagrodami. Szczęść Boże!napisałem w jednym z listów kierowanych do rolników.

Oczywiście my eksportujemy i importujemy produkty rolne, ale w momencie pojawienia się większego kryzysu Polska jest w stanie sama siebie wyżywić, mamy zapewnione bezpieczeństwo żywieniowe, a to jest bardzo istotny aspekt naszej gospodarki i życia społecznego – powiedziałem m.in. w komentarzu medialnym, pytany przez dziennikarzy o współczesny kontekst tradycji dożynkowych.

 

Relacje medialne:

https://bialystok.tvp.pl/49728075/dozynki-diecezjalne-w-krasnopolu

https://www.radio.bialystok.pl/wiadomosci/suwalki/id/188879

https://www.suwalki24.pl/article/1,rolnicy-dziekowali-za-plony-dozynki-w-krasnopolu-zdjecia

https://augustow.naszemiasto.pl/dozynki-diecezjalne-2020-w-krasnopolu-rolnicy-dziekowali-za/ar/c8-7882455

https://www.youtube.com/watch?v=mbSRTeTo_gA