13 października 2018 roku (sobota) uczestniczyłem w uroczystości posadzenia Dębu Papieskiego na placu budowy Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej i Jednostki Ratowniczo–Gaśniczej w Suwałkach.

Posadzony w jubileuszowym roku 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości Dąb Papieski upamiętnia 40-lecie pontyfikatu Jana Pawła II. W swoim wystąpieniu podkreśliłem symbolikę uroczystości:

Kiedy budujemy dom – taka jest tradycja – sadzimy także drzewo. Dzisiaj w Suwałkach na placu budowy nowej Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej sadzimy drzewo, aby wzrastało razem z murami, które szybko pną się do góry. Jest to szczególne miejsce i szczególne drzewo. Jednostka będzie służyła bezpieczeństwu mieszkańców Suwałk i powiatu suwalskiego, a także innych osób, które będą przebywać na tym terenie. Ten dąb został wyhodowany z nasion poświęconych przez naszego wielkiego rodaka, Świętego Jana Pawła II. Mamy nadzieję, że symbolika tego drzewa, ale zwłaszcza błogosławieństwo, które wiąże się z czuwaniem nad naszymi sprawami przez Świętego Jana Pawła II, będzie towarzyszyło strażakom podczas pracy w nowej komendzie oraz podczas wyjazdów do akcji i działań, które często są dla nich niebezpieczne.

W spotkaniu wzięli udział m. in. Komendant Główny PSP gen. brygadier Leszek Suski, Komendant Wojewódzki PSP nadbryg. Jarosław Wendt, Proboszcz Parafii pw. Św. Kazimierza Królewicza w Suwałkach ks. Lech Łuba, Proboszcz Parafii pw. Św. Wojciecha w Suwałkach ks. Wiesław Śliwczyński, Doradca Marszałka Senatu Rzeczypospolitej Polskiej Romuald Łanczkowski, Przewodniczący Rady Powiatu Suwalskiego Grzegorz Mackiewicz, Wicestarosta Suwalski Witold Kowalewski, Kierownik Delegatury Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego w Suwałkach Jadwiga Milewska oraz funkcjonariusze Komendy Miejskiej PSP w Suwałkach.

 

Relacje medialne:

http://kmpspsuw.webd.pl/2018/10/13/posadzenie-debu-papieskiego/

http://www.radio.bialystok.pl/wiadomosci/index/id/160779

Posadzili Dąb Papieski