19 sierpnia 2016 roku uczestniczyłem w ćwiczeniach ratownictwa wodnego,które odbyły się nad Jeziorem Niegocin w Giżycku. Wzięli w nich udział funkcjonariusze Państwowej Straży Pożarnej,ratownicy Mazurskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego oraz policjanci,którzy na co dzień dbają o bezpieczeństwo żeglarzy i turystów wypoczywających na Mazurach. Służby udzielały pomocy osobom poszkodowanym w pożarze jachtu motorowego.
Podczas konferencji prasowej po zakończeniu ćwiczeń podkreśliłem,że tegoroczne wakacje są jak dotychczas mniej tragiczne pod względem liczby utonięć niż te sprzed roku. Od 25 czerwca do 18 sierpnia tego roku utonęło 136 osób – w ubiegłym roku liczba utonięć w tym czasie wyniosła 281. Liczba tragicznych wypadków zmalała,ale trzeba robić wszystko,aby do nich nie dochodziło. Zaapelowałem o rozsądne korzystanie z wód i zapewniłem o pełnej gotowości służb do niesienia pomocy. Pozostały dwa tygodnie wakacji,w ciągu których musimy dołożyć wszelkich starań,aby było tak jak w ciągu ostatnich trzech dni,kiedy to w Polsce nikt nie utonął. Ćwiczymy zgranie i koordynację działań wszystkich naszych służb,ponieważ dobra współpraca pomiędzy nimi przynosi znakomite efekty,co pokazały odbywające się w lipcu w Polsce Światowe Dni Młodzieży oraz Szczyt NATO. Pamiętajmy o tym,aby kąpać się w miejscach strzeżonych,ponieważ tam najrzadziej dochodzi do tragicznych wypadków utraty życia,a także o tym,aby korzystając z walorów naszych wód zachować należną ostrożność i rozsądek.

W ćwiczeniach uczestniczyli także m. in. Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej nadbryg. Leszek Suski,Komendant Wojewódzki Policji w Olsztynie insp. Tomasz Klimek,Warmińsko-Mazurski Komendant Wojewódzki PSP st. bryg. Mirosław Hołubowicz oraz licznie zgromadzeni mieszkańcy i turyści.

Relacje medialne:

foto

foto

foto

foto

foto

foto

foto

foto

foto