4 maja 2019 roku (sobota) uczestniczyłem w centralnych obchodach Dnia Strażaka, które odbyły się na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie.

Podczas uroczystości ponad 400 funkcjonariuszy Państwowej Straży Pożarnej otrzymało promocję na pierwszy stopień oficerski. Ponadto Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Pan Andrzej Duda wręczył wyróżniającym się strażakom odznaczenia państwowe – Srebrne i Brązowe Krzyże Zasługi. Z rąk Pana Prezydenta sześciu oficerów Państwowej Straży Pożarnej otrzymało nominacje generalskie. Na stopień nadbrygadiera awansowani zostali: Zastępca Komendanta Głównego PSP st. bryg. Tadeusz Jopek, Podkarpacki Komendant Wojewódzki PSP st. bryg. Andrzej Babiec, Śląski Komendant Wojewódzki PSP st. bryg. Jacek Kleszczewski, Mazowiecki Komendant Wojewódzki PSP st. bryg. Bogdan Łasica, Zachodniopomorski Komendant Wojewódzki PSP st. bryg. Jacek Staśkiewicz oraz Łódzki Komendant Wojewódzki PSP st. bryg. Jarosław Wlazłowski.

W swoim wystąpieniu podczas obchodów Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Pan Andrzej Duda podkreślił profesjonalizm i gotowość do poświęceń, jakimi cechują się polscy strażacy:

To Wy jesteście na każde wezwanie, na każdą potrzebę. Bezinteresowni, oddani, wierni. Reprezentujecie nas i robicie ogromne wrażenie swoim profesjonalizmem i wyszkoleniem. Za to z całego serca dziękujemy w imieniu Rzeczypospolitej Polskiej.

Podziękował również polskiemu rządowi, który dba o to, aby polska Straż Pożarna stale się rozwijała:

Dziękuję z całego serca Panu Premierowi, także Panu Ministrowi za wysiłek modernizacyjny polskiej Straży Pożarnej, nie tylko tej państwowej, lecz także tej ochotniczej. Dziękuję wszystkim tym, którzy działają po to, żebyście mieli nowoczesny sprzęt, po to, żebyście mieli piękne remizy, po to, żebyście mieli wszystko to, co potrzebne jest ludziom oddanym całym sercem służbie, żeby mogli służyć jak najlepiej, jak najwydajniej i jak najbezpieczniej.

Pan Premier Mateusz Morawiecki podziękował strażakom za ich codzienną służbę podkreślając, że ich profesjonalizm i zaangażowanie są sławne również za granicą naszego kraju, między innymi dzięki ubiegłorocznej akcji gaszenia ogromnych pożarów w Szwecji:

Polska jest z Was dumna, byliście wspaniałą drużyną, która promowała Polskę za granicą, bardzo za to wszystkim strażakom, którzy brali udział w tej akcji i pomagali, i wszystkim, którzy byli z Wami – także sercem – dziękujemy.

Zabierając głos podczas centralnych obchodów Dnia Strażaka zwróciłem uwagę na to, jak ważną część systemu bezpieczeństwa obywateli stanowi służba strażaków – zarówno tych zawodowych, jak i druhów ochotników. Świadczą o tym liczby – ponad pół miliona interwencji rocznie, do których strażacy wyjeżdżają średnio co minutę. Ich akcje nie są związane tylko z pożarami, ale w ponad 70% z innymi miejscowymi zagrożeniami. To oni zazwyczaj są pierwsi na miejscu zdarzenia, kiedy ludzkie zdrowie lub życie są zagrożone. 

Zaznaczyłem, że Rząd Prawa i Sprawiedliwości docenia niezwykle ważną i odpowiedzialną misję strażaków, dlatego czyni wszystko, aby potencjał Straży Pożarnej stale się zwiększał, m. in. poprzez budowę nowoczesnej infrastruktury, zakupy niezbędnego sprzętu, wyposażenia i samochodów ratowniczo-gaśniczych. Podkreśliłem również, że wzmacniamy jednostki ochotniczych straży pożarnych. W tym roku do jednostek tych w całym kraju trafi rekordowa liczba 480 nowych wozów bojowych. Dzięki temu jeszcze skuteczniej i bezpieczniej będą mogli oni realizować szlachetną dewizę strażacką „Bogu na chwałę, ludziom na pożytek”.

Podczas uroczystości Prezydent RP Andrzej Duda oraz Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Joachim Brudziński wręczyli dziesięciorgu dzieciom medale „Młody Bohater”. Jest to medal przyznawany przez MSWiA, stanowiący nagrodę dla młodych osób, które wykazały się opanowaniem w sytuacji zagrożenia i pomogli uratować życie innym. Medal „Młodego Bohatera” otrzymała już ponad setka dzieci z całej Polski.

Uroczystość zakończyło składanie wieńców przy Grobie Nieznanego Żołnierza oraz defilada pododdziałów i pojazdów pożarniczych. Wzięły w niej udział m. in. kompanie reprezentacyjne, strażacy w historycznym umundurowaniu, przedstawiciele specjalistycznych grup ratowniczych oraz pojazdy historyczne i współczesne. 

Obchody odbyły się pod honorowym patronatem Prezydenta RP Andrzeja Dudy.

 

Relacje medialne:

https://www.tvp.info/42478987/prezydent-do-strazakow-jestescie-na-kazde-wezwanie-bezinteresowni-oddani-i-wierni

https://www.gov.pl/web/mswia/prezydent-do-strazakow-dziekuje-wam-za-sluzbe-i-gotowosc-niesienia-pomocy

https://www.prezydent.pl/aktualnosci/wydarzenia/art,1396,prezydent-dzien-strazaka.html

https://www.tvp.info/42478987/prezydent-do-strazakow-jestescie-na-kazde-wezwanie-bezinteresowni-oddani-i-wierni