13 lutego 2022 roku (niedziela) uczestniczyłem wraz z żoną w obchodach 82. rocznicy pierwszych masowych zsyłek Polaków na Syberię, które sowiecki okupant rozpoczął w nocy z 9 na 10 lutego 1940 roku. Uroczystości zostały zorganizowane przez Społeczny Komitet Organizacji Obchodów 82. Rocznicy Masowych Wywózek na Sybir, któremu miałem zaszczyt przewodniczyć. Współorganizatorami obchodów byli: Ksiądz Dziekan  Proboszcz Parafii pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Sejnach Zbigniew Bzdak, Prezes Sejneńskiego Towarzystwa Opieki nad Zabytkami Robert Klucznik, Prezes Związku Piłsudczyków Rzeczypospolitej Polskiej Okręg Ziemi Sejneńskiej Jarosław Wojciechowicz oraz Zarząd Oddziału Związku Sybiraków w Augustowie reprezentowany przez Prezes Danutę Gregorowicz.

Podczas czterech masowych wywózek na Syberię z 1940 i 1941 roku deportowano w głąb Związku Sowieckiego co najmniej kilkaset tysięcy Polaków. Ich dokładna liczba nie jest do dzisiaj znana. Wielu z nich zginęło z głodu, chorób, zimna i wycieńczenia w drodze na Syberię lub w czasie zesłania, części zesłańców udało się wydostać z Rosji z armią generała Władysława Andersa, część z nich wróciła do Polski w ramach powojennych repatriacji, inni pozostali na Syberii. Dzisiaj żyje już niewielu spośród Zesłańców Sybiru. Wśród zesłańców byli mieszkańcy Ziemi Sejneńskiej.

Uroczystości rozpoczęły się Mszą św. w Bazylice Sejneńskiej z udziałem pocztów sztandarowych, zaproszonych gości i mieszkańców Sejneńszczyzny. Kazanie, z uwzględnieniem kontekstu historycznego i przesłania patriotycznego, wygłosił Ksiądz Dziekan Zbigniew Bzdak. Ze względu na warunki pogodowe uzyskałem zgodę na swoje wystąpienie okolicznościowe w Bazylice po zakończeniu Mszy św.

” Syberia to miejsce martyrologii Polaków przez ponad 200 lat – powiedziałem – ważna część polskiego losu i jedna z polskich dróg do niepodległości. Dobrze wyrażają to słowa Hymnu Sybiraków autorstwa Mariana Jonkajtysa: „Myśmy wciąż do Niepodległej szli, szli z uporem ponad 200 lat”. Pamiętajmy o cierpieniu tysięcy Polaków i wielu pokoleń podczas zsyłek syberyjskich. Naszą powinnością jest przekazywać wiedzę o tym młodym pokoleniom. Jest ona nieodzownym warunkiem patriotyzmu i służby Polsce. Dzisiaj ponownie, wobec zagrożenia ze wschodu i odradzającego się rosyjskiego imperializmu, uświadamiamy sobie, jak jest to ważne”.

Po zakończeniu Mszy św. z krótkim programem artystycznym wystąpił Chór Ziemi Sejneńskiej pod kierownictwem Pani Dyrygent Emilii Melon. Dalsza część uroczystości odbyła się pod Pomnikiem Ofiar Katastrofy Smoleńskiej, gdzie miał miejsce Apel Pamięci, a żołnierze 14. Suwalskiego Pułku Przeciwpancernego oddali salwę honorową na cześć Zesłańców Sybiru i bohaterów walk o prawdziwą niepodległość Polski.

galeria zdjęć:

Relacje medialne:

https://www.radio.bialystok.pl/wiadomosci/index/id/210291

https://bialystok.tvp.pl/58487446/w-sejnach-obchody-82-rocznicy-pierwszej-wywozki-obywateli-polskich-na-sybir

https://wspolczesna.pl/w-sejnach-pamietaja-o-deportacjachuczczono-pamiec-zeslancow-w-czasu-ii-wojny-swiatowej/ar/c1-16046761