14 września 2020 roku uczestniczyłem uroczystościach związanych ze zbliżającą się 81. rocznicą agresji sowieckiej na Polskę z 17 września 1939 roku, które odbyły się w Sejnach.

Rozpoczęły się one Mszą Św. w Bazylice pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny pod przewodnictwem proboszcza Parafii Ks. Dziekana Zbigniewa Bzdaka, homilię wygłosił duszpasterz Krajowej Administracji Skarbowej w województwie podlaskim ks. kapelan Sławomir Bylina. Po Mszy Świętej młodzież sejneńskich szkół zaprezentowała okolicznościowy program artystyczny. Dalsza część uroczystości odbyła się pod Pomnikiem Ofiar Katastrofy Smoleńskiej usytuowanym obok sejneńskiej Bazyliki. Obejmowała ona podniesienie flagi państwowej na maszt, apel pamięci i salwę honorową w wykonaniu 14 Suwalskiego Pułku Przeciwpancernego.

W swoim wystąpieniu powiedziałem m. in.: Pamięć historyczna, wiedza o dziejach własnego narodu oraz takie uroczystości jak ta dzisiejsza stanowią podstawę współczesnego świadomego patriotyzmu i wzmacniają wspólnotę narodową w trosce o przyszłość Polski, a jest to tym bardziej ważne, że w naszym położeniu, jak pokazuje historia ostatnich kilku wieków, niepodległość Ojczyzny nie jest nigdy dana raz na zawsze.

Uroczystości upamiętniające napaść sowiecką z 17 września 1939 roku zostały zorganizowane przez Społeczny Komitet Organizacji Obchodów 81. Rocznicy Agresji Sowieckiej na Polskę, któremu miałem zaszczyt przewodniczyć.

W obchodach uczestniczyły kompanie honorowe i poczty sztandarowe wojska i służb mundurowych.

Uroczystości zakończyły się złożeniem wiązanek kwiatów pod Pomnikiem Smoleńskim oraz dźwiękami pieśni „Śpij kolego”.

Relacje medialne:

https://bialystok.tvp.pl/49860384/rocznica-sowieckiej-agresji

https://www.radio.bialystok.pl/wiadomosci/index/id/189273

https://www.sejny.info/aktualnosci/758,81-rocznica-sowieckiej-agresji-na-polske-uroczystosci-w-sejnach-zdjecia

81. rocznica sowieckiej agresji na Polskę – uroczystości w Sejnach

81. rocznica sowieckiej agresji na Polskę – uroczystości w Sejnach

 

Oddali hołd ofiarom sowieckiej napaści na Polskę