16 lutego 2020 roku (niedziela) uczestniczyłem w obchodach związanych z 80. rocznicą wywózek na Sybir oraz 78. rocznicą powstania Armii Krajowej, które tradycyjnie odbyły się w Sejnach.

Uroczystości rozpoczęły się Mszą Świętą w Bazylice Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny. Po jej zakończeniu liczne delegacje złożyły kwiaty pod Pomnikiem Pamięci Ofiar Katastrofy Smoleńskiej. Dalsza część obchodów miała miejsce w sejneńskim Ośrodku Kultury, gdzie młodzież zaprezentowała montaż słowno-muzyczny pt. „Żołnierze Armii Krajowej – nasi Bohaterowie”.

Podkreśliłem, że uroczystości organizowane są co roku dzięki ludziom, którzy doskonale wiedzą, czym jest pamięć historyczna i jak ogromne ma ona znaczenie dla kształtowania postaw patriotycznych i polskiej tożsamości narodowej. Jest to szczególnie ważne na pograniczu Rzeczypospolitej. Mieszkańcy powiatu sejneńskiego w czasie II wojny światowej zostali ciężko doświadczeni prześladowaniami przez sowieckich okupantów.

Musimy pamiętać, bo jest to zobowiązanie wobec naszych rodaków, którzy cierpieli i ginęli na Syberii. Powinna to być również przestroga dla wszystkich przyszłych pokoleń, aby nigdy już nic takiego nie mogło się zdarzyć.

Obchody swoim patronatem objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Pan Andrzej Duda. Wzięła w nich udział kompania honorowa 14. Suwalskiego Pułku Artylerii Przeciwpancernej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Suwałkach.

Dzień wcześniej odbył się V Kresowy Międzynarodowy Turniej Piłki Nożnej – Giby 2020.

 

Relacje medialne:

https://bialystok.tvp.pl/46680226/sejny-uroczystosci-w-78-rocznice-stworzenia-ak-i-80-wywozek-na-syberie

https://www.radio.bialystok.pl/wiadomosci/suwalki/id/179455