1 kwietnia 2022 roku (piątek) uczestniczyłem w uroczystości związanej z 78. rocznicą egzekucji szesnastu żołnierzy Armii Krajowej, mieszkańców Suwalszczyzny zamordowanych przez hitlerowskich Niemców 1 kwietnia 1944 roku w Suwałkach.

Obchody tej tragicznej rocznicy zostały zorganizowane przez Prezydenta Miasta Suwałk i Przewodniczącego Rady Miejskiej w Suwałkach. Rozpoczęły się one Mszą św. w Kościele pw. św. Wojciecha Biskupa i Męczennika, zaś dalsza ich część odbyła się pod Pomnikiem Straceń przy ul. Sejneńskiej w Suwałkach, gdzie delegacje złożyły kwiaty i wygłoszone zostały przemówienia okolicznościowe. W swoim krótkim ze względu na warunki atmosferyczne wystąpieniu powiedziałem m.in.:

„Chcemy żyć w pokoju, a demon wojny  ostatnio się groźnie odradza. Potraktujmy to nasze dzisiejsze spotkanie, tę uroczystość, ale zwłaszcza ofiarę szesnastu tutaj zamordowanych ludzi, powieszonych w tym miejscu uczestników ruchu oporu, jako pamięć wzmacniającą nasz patriotyzm, która powoduje, że jesteśmy silniejsi – silniejsi duchowo, silniejsi jako wspólnota, jako polska wspólnota, która nigdy nie poddała się i nie podda zniewoleniu”.

Kwiaty zostały złożone również przez uczestników uroczystości przy zbiorowej mogile zamordowanych w Lesie Szwajcarskim.

Po południu uczestniczyłem wraz z żoną w premierowych programie „Rzuciliśmy życie na szaniec” poświęconym Armii Krajowej w wykonaniu Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego.

galeria zdjęć: