8 września 2022 roku (czwartek) uczestniczyłem w uroczystościach 78. rocznicy bitwy w Osowych Grzędach. 78 lat temu żołnierze 9. Pułku Strzelców Konnych Armii Krajowej stoczyli tutaj w ramach akcji „Burza” walkę z okupantem niemieckim.

Była to jedna z największych bitew, jakie stoczyli partyzanci podczas akcji Burza. Osowe Grzędy to nie tylko teren walk, to także miejsce, które stało się symbolem niemieckiego okrucieństwa. W 1943 roku za wspieranie partyzantów, którzy działali na tych terenach okupant zabił 36 mieszkańców, w tym dzieci.

Odczytałem list Wiceprezesa Rady Ministrów, Ministra Obrony Narodowej Mariusza Błaszczaka skierowany do organizatorów i uczestników uroczystości (zobacz treść listu – list Ministra Obrony Narodowej Mariusza Błaszczaka). Od siebie podziękowałem wszystkim, którzy tradycyjnie od wielu lat organizują w miejscu stoczonej bitwy uroczystości patriotyczne upamiętniające tamte wydarzenia. Swoją okolicznościową refleksję oparłem o cytat z Hymnu Żołnierzy Niezłomnych:

„Naród, co wolnym chce być,

o wolność musi się bić.

Robić powstania, zdrajców przeganiać,

Bez tego nie będzie nic”.

 Galeria zdjęć:

 

Relacje medialne:

https://bialystok.tvp.pl/62370253/w-rocznice

https://www.radio.bialystok.pl/wiadomosci/index/id/217891

https://e-grajewo.pl/wiadomosc,78.-rocznica-bitwy-w-rejonie-osowe-grzedy,50302.html