28 sierpnia 2023 roku (poniedziałek) wziąłem udział w uroczystości upamiętniającej  77. rocznicę rozstrzelania Danuty Siedzikówny, ps. „Inka” w Narewce i Gruszkach (powiat hajnowski).

Wraz z leśnikami, księżmi, samorządowcami i przedstawicielami lokalnej społeczności oddaliśmy hołd Danucie Siedzikównie „Ince” i Żołnierzom Niezłomnym, którzy walczyli z sowieckim okupantem o prawdziwą niepodległość Polski. Uroczystości rozpoczęły się w Gruszkach –  rodzinnej miejscowości „Inki”, następnie odbyła się Msza św. w Kościele pw. św. Jana Chrzciciela w Narewce. 

Danuta Siedzikówna urodziła się 3 września 1928 roku W 1943 roku jako piętnastolatka złożyła przysięgę AK i odbyła szkolenie sanitarne. Przeszła szlak bojowy w 5. Wileńskiej Brygadzie AK mjr. Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki”. 20 lipca 1946 roku została aresztowana przez Urząd Bezpieczeństwa i osadzona w więzieniu w Gdańsku. Wyrokiem Wojskowego Sądu Rejonowego w Gdańsku z dnia 3 sierpnia 1946 roku została skazana na dwukrotną karę śmierci. Bolesław Bierut nie skorzystał z prawa łaski. Czekając na wykonanie wyroku, z więzienia karno-śledczego przy ul. Kurkowej w Gdańsku przekazała krewnym gryps: „Jest mi smutno, że muszę umierać. Powiedzcie mojej babci, że zachowałam się jak trzeba”.

W swoim wystąpieniu powiedziałem m.in.”Słowa „Inki” – ,,Powiedzcie mojej Babci, że zachowałam się, jak trzeba” powinny być drogowskazem moralnym dla każdego z nas, niezależnie od okoliczności, którym w imię ludzkiej godności i honoru nie wolno się kłaniać. Dziękuję leśnikom na czele z Dyrektorem Regionalnym Lasów Państwowych w Białymstoku Andrzejem Nowakiem za kultywowanie patriotycznej pamięci i wierną służbę Najjaśniejszej Rzeczypospolitej.”

 

Galeria zdjęć:

 

 

Relacje medialne: 

https://www.radio.bialystok.pl/wiadomosci/index/id/230025