23 maja 2022 roku (poniedziałek) odbył się jubileusz 55- lecia istnienia szkoły i jednocześnie 20- lecia powołania Augustowskiego Centrum Edukacyjnego oraz 15- lecia nadania imienia Technikum Nr 1 w Augustowie 2 Korpusu Polskiego. Ze względu na inne obowiązki poselskie nie mogłem uczestniczyć w uroczystości. Do uczestników obchodów skierowałem list z okolicznościową refleksją, który odczytała moja małżonka Lilianna Anna Zielińska, Prezes Zarządu Okręgowego Towarzystwa Przyjaciół Dzieci w Suwałkach.

Zanim powstało Augustowskie Centrum Edukacyjne, szkoły wchodzące w jego skład funkcjonowały w ramach Zespołu Szkół Budowlano – Elektrycznych w Augustowie i ta nazwa zapewne pozostała w pamięci i skojarzeniach wielu absolwentów i mieszkańców Augustowa oraz Ziemi Augustowskiej.

Ta ważna i ambitna placówka edukacyjna przez cały czas starała się nadążać za procesem zmian edukacyjnych i społecznych, a nawet w sposób twórczy je wyprzedzać. W poszukiwaniu własnego oblicza i tożsamości Szkoły wyjątkowe znaczenie miała decyzja społeczności szkolnej sprzed 15 lat o  przyjęciu przez Technikum Nr 1 imienia 2 Korpusu Polskiego Generała Władysława Andersa. W ten sposób Szkoła wpisała się w sposób świadomy w tradycję wychowania patriotycznego oraz kształtowania wśród młodzieży miłości do Ojczyzny i obywatelskiej odpowiedzialności za jej losy.

Zobacz pełną treść listu: List do Augustowskiego Centrum Edukacyjnego

galeria zdjęć:

 

Relacje medialne:

https://www.dziennikpowiatowy.pl/wiadomosci/10655,wielkie-swieto-w-augustowskim-centrum-edukacyjnym

https://www.facebook.com/augustowskie.centrum

https://www.radio.bialystok.pl/wiadomosci/suwalki/id/214274