31 sierpnia 2018 roku (piątek) wziąłem udział w obchodach 38. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych. Uroczystość, która odbyła się pod Dębem Wolności w suwalskim Parku Konstytucji 3 Maja była poprzedzona Mszą Świętą w Konkatedrze pw. św. Aleksandra w Suwałkach.

W swoim wystąpieniu podkreśliłem historyczne znaczenie Sierpnia 1980 roku w drodze do wolności naszej Ojczyzny:

Strajki sierpniowe i Niezależny Samorządny Związek Zawodowy „Solidarność” stworzyły fundament dla niepodległej, suwerennej Rzeczypospolitej. Nie byłoby dzisiaj wolnej Polski, gdyby nie Sierpień 1980 roku. „Solidarność”, ten największy w dziejach pokojowy ruch społeczny, doprowadził do zmiany losów Polski i Europy. 

Zaznaczyłem również, że na realizację postulatów „Solidarności” trzeba było czekać wiele lat:

Niestety poprzednie władze nie realizowały 21 postulatów „Solidarności”. To zmieniło się w ostatnich latach. Wymienić można choćby przywrócenie wieku emerytalnego, ograniczenie pracy i handlu w niedzielę, podniesienie płacy minimalnej, ustalenie gwarantowanej stawki godzinowej na godziwym poziomie czy troskę o polską rodzinę poprzez programy społeczne, np. 500+ i Dobry Start.

Wyraziłem wdzięczność wszystkim, którzy działając w „Solidarności” i innych organizacjach demokratycznej opozycji i antykomunistycznego podziemia lat 80. włożyli swoją cząstkę w zwycięstwo nad komunizmem i odzyskanie upragnionej wolności.

W uroczystości wzięli udział m. in. Zdzisław Koncewicz – Przewodniczący suwalskiego oddziału NSZZ „Solidarność” wraz z innymi związkowcami, Grzegorz Mackiewicz – Przewodniczący Rady Powiatu Suwalskiego, kandydat Prawa i Sprawiedliwości na prezydenta Suwałk, Podlaski Komendant Wojewódzki PSP nadbryg. Jarosław Wendt, radni Prawa i Sprawiedliwości Rady Miejskiej i powiatu suwalskiego, inni przedstawiciele służb mundurowych oraz mieszkańcy.

 

Relacje medialne:

http://www.radio.bialystok.pl/wiadomosci/suwalki/id/159157

http://www.suwalki24.pl/article/1,rocznica-powstania-nszz-solidarnosc-w-suwalkach-zdjecia