26 września 2020 (sobota) uczestniczyłem w uroczystych obchodach 145 – lecia Ochotniczej Straży Pożarnej w Sejnach.

Uroczystości rozpoczęły się Mszą Świętą w intencji strażaków w Bazylice Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Sejnach. Następnie odbył się apel na Placu Dominikańskim, podczas którego zostały wręczone zasłużonym druhom odznaczenia strażackie.

W swoim wystąpieniu wyraziłem wielkie uznanie dla wszystkich strażaków, którzy w ciągu niemal półtorawiecznej historii Ochotniczej Straży Pożarnej w Sejnach angażowali się w działania na rzecz bezpieczeństwa mieszkańców. Przypomniałem również, że pierwsze jednostki OSP powstawały na terenie Polski w okresie zaborów, gdy naszego państwa nie było na mapach Europy, a Polacy musieli sami organizować instytucje, które dbały o ich bezpieczeństwo.

Strażacy zawsze – powiedziałem m. in. – w różnych okresach naszych dziejów wykazywali się patriotyzmem i uczestniczyli w walkach w obronie niepodległości Ojczyzny lub jej odzyskanie. Zawsze także, i tak jest obecnie, z odwagą i poświęceniem wypełniali, i wciąż wypełniają, swoją szlachetną dewizę „Bogu na chwałę, ludziom na ratunek”. Wyrażam wdzięczność i szacunek wszystkim jednostkom OSP w Polsce, a jest ich około 16 200. Dzisiaj słowa podziękowania kieruję zwłaszcza do wszystkich druhów jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej w Sejnach.

 

Relacje medialne:

https://sejny.net/artykul/ochotnicza-straz-pozarna/1086299