11 kwietnia 2023 roku (wtorek) uczestniczyłem w zorganizowanych przeze mnie obchodach 13. rocznicy Katastrofy Smoleńskiej. Uroczystości odbyły się pod Dębem Wolności w Parku im. Konstytucji 3 Maja w Suwałkach.
10 kwietnia 2023 roku obchodziliśmy 13. już rocznicę Katastrofy Smoleńskiej. W przyjętym jednogłośnie 13 kwietnia 2010 roku Oświadczeniu Posłów i Senatorów Rzeczypospolitej Polskiej stwierdziliśmy, że 10 kwietnia 2010 roku doszło ,,do największej tragedii w powojennej historii Polski”. Wiąże się ona nierozerwalnie ze Zbrodnią Katyńską, wszak cała 96-osobowa polska delegacja państwowa na czele z Prezydentem Rzeczypospolitej Polskiej prof. Lechem Kaczyńskim i Jego Małżonką, ostatnim Prezydentem RP na uchodźstwie Ryszardem Kaczorowskim, przedstawicielami Parlamentu, rządu, duchowieństwa, Rodzin Katyńskich i innych stowarzyszeń, dowódcami Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, szefami urzędów i instytucji państwowych oraz funkcjonariuszami Biura Ochrony Rządu i obsługą samolotu zginęła w pielgrzymce na uroczystości z okazji 70. rocznicy mordu katyńskiego.
Z asystą Wojska Polskiego złożyliśmy kwiaty pod Dębem Wolności w Parku im. Konstytucji 3 Maja w Suwałkach. Odmówiliśmy krótką modlitwę, której przewodniczył Ksiądz Prałat Stanisław Wysocki oraz wysłuchaliśmy utworu „Śpij kolego” w wykonaniu jednego z żołnierzy. Był to też czas wspólnej refleksji o Ofiarach tej tragedii – Śp. Prezydencie Rzeczypospolitej Lechu Kaczyńskim, Jego Małżonce Marii, ostatnim Prezydencie RP na Uchodźstwie Ryszardzie Kaczorowskim, Marszałku Krzysztofie Putrze i Justynie Moniuszko oraz wszystkich poległych w tej katastrofie.
Powiedziałem m.in.: „Naszym obowiązkiem jest pamiętać o tej tragedii, ale również jako obywatele powinniśmy dążyć do ostatecznej i pełnej prawdy o przyczynach tej katastrofy i przede wszystkim do tego, żeby kłamstwo smoleńskie, które zostało sformułowane i upowszechnione zaraz po tej katastrofie, zostało odkłamane. Jakże bardzo nam i naszej Ojczyźnie dzisiaj tych osób brakuje. Ile dobrego mogliby jeszcze zrobić dla Polski. Ta odpowiedź na pytanie, dlaczego musieli zginąć musi w pełni zostać ustalona i upowszechniona. Pozostaje nam pamięć o tych wielkich Polakach. Musimy cały czas pielęgnować pamięć o tej największej tragedii, jaka spotkała Polskę od czasów II wojny światowej. Pewne rzeczy udało się wyjaśnić, ale przed nami jeszcze długa droga, żeby poznać pełen obraz tej tragedii i jej faktyczne przyczyny.
10 kwietnia 2010 roku tutaj właśnie się gromadziliśmy, bo nie było innego miejsca, a to miejsce – Dąb Wolności jest w Suwałkach miejscem symbolicznym. Przynieśliśmy tu wówczas z mojego biura poselskiego portret Pary Prezydenckiej, zapalaliśmy tu znicze, składaliśmy kwiaty. Pewnym bólem jest to, że w Suwałkach mimo upływu 13 lat nie udało się ustanowić miejsca pamięci, miejsca memorialnego, pomnika lub choćby tablicy pamiątkowej, gdzie można by było gromadzić się i podczas rocznic przywoływać tamte wydarzenia. Symboliczne groby na cmentarzu to zupełnie coś innego, a niektórzy próbowali nam wmówić, że to są właśnie pomniki. Po Katastrofie ówczesny rząd ówczesnego Premiera Donalda Tuska, który ściskał się wielokrotnie, pamiętamy te obrazy, z Putinem, oddał śledztwo Rosji. W kontekście tego, co dzieje się dzisiaj na Ukrainie można powiedzieć, że to było absolutne szaleństwo albo zdrada interesów narodowych, a może jedno i drugie – historia to wyjaśni. Zaufać Rosji, na której ziemi ta katastrofa się dokonała, niezależnie od tego, jakie były jej przyczyny, to co najmniej wielka naiwność, ale myślę, ze to coś znacznie gorszego”.
Galeria zdjęć:
Relacje medialne:
https://bialystok.tvp.pl/69103939/suwalszczyzna-oddala-hold-zmarlym-w-katastrofie-smolenskiej
https://www.radio.bialystok.pl/wiadomosci/index/id/225275
https://suwalki.naszemiasto.pl/w-suwalkach-sejnach-i-augustowie-uczczono-pamiec-ofiar/ar/c1-9283335
https://www.suwalki.info/wiadomosci/z-zycia-miasta/13-rocznica-katastrofy-smolenskiej