10 kwietnia 2022 roku (niedziela) uczestniczyłem w centralnych uroczystościach upamiętniających ofiary Katastrofy Smoleńskie w 12. rocznicę tej tragedii, w której zginął Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej Lech Kaczyński, jego Małżonka Maria, ostatni Prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski i cała 96 osobowa delegacja, zmierzająca samolotem rządowym do Katynia, aby oddać hołd pomordowanym polskim oficerom w 1940 roku.

Obchody rozpoczęły się, jak co miesiąc, Mszą św. w Kościele pw.  Wniebowzięcia NMP i św. Józefa Oblubieńca  (Kościół Seminaryjny) na Krakowskim Przedmieściu, następnie odbył się Apel Pamięci przed Pałacem Prezydenckim. W dalszej części uroczystości złożone zostały przez delegacje państwowe kwiaty pod Pomnikiem Prezydenta Lecha Kaczyńskiego oraz Pomnikiem Ofiar Katastrofy Smoleńskiej na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego. W dalszej kolejności udaliśmy się na Cmentarz Powązkowski, gdzie również zostały złożone wieńce i kwiaty na grobach poległych pod Smoleńskiem. Całodzienne uroczystości zakończyły się Mszą św. w Archikatedrze św. Jana, marszem pamięci pod Pałac Prezydencki oraz przemówieniem Prezesa Prawa i Sprawiedliwości Jarosława Kaczyńskiego.

galeria zdjęć:

relacje medialne:

https://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114883,28321409,12-rocznica-katastrofy-smolenskiej-obchody-uroczystosci-ku.html

https://www.tvp.info/59559119/katastrofa-smolenska-uroczystosci-rocznicowe-na-powazkach

https://www.gov.pl/web/uw-podlaski/wojewoda-podlaski-uczcil-pamiec-ofiar-w-12-rocznice-tragedii-smolenskiej