24 września 2023 roku (niedziela) uczestniczyłem w obchodach 103. rocznicy Bitwy nad Niemnem zorganizowanych w Kuźnicy (powiat sokólski). Obchody zaczęły się od Mszy świętej w Kościele pw. Opatrzności Bożej w Kuźnicy. Następnie uczestnicy wraz z pocztami sztandarowymi służb mundurowych, kompanią reprezentacyjną Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej i orkiestrą przeszli na cmentarz parafialny, gdzie znajdują się groby żołnierzy, którzy zginęli w walce z bolszewikami we wrześniu 1920 roku.

Obchodom rocznicy bitwy towarzyszył festyn rodzinny, połączony z dniem otwartym placówki Straży Granicznej w Kuźnicy. W jego trakcie można było zapoznać się z wyposażeniem służbowym Straży Granicznej, Policji i Straży Pożarnej i zobaczyć na żywo pokaz umiejętności psów służbowych. Umożliwiono też zwiedzenie przejścia granicznego, a także pomieszczeń służbowych SG.

W swoim przemówieniu powiedziałem m.in.: ” Mieszkańcy gminy Kużnica i Ziemi Sokólskiej pamiętają o historii i dziękuję Wam za to. Dziękuję, że tutaj co roku odbywają się te uroczystości. Pamiętamy o żołnierzach 2 Pułku Strzelców Podhalańskich i dobrze, że ta formacja jest przywoływana podczas uroczystości. Wyrażam wdzięczność placówce Straży Granicznej w Kuźnicy, że przyjęła imię tych bohaterów. Miałem zaszczyt nadać to imię jako ówczesny wiceminister MSWiA. Co by było, gdyby działania sprzed 2015 roku były w Polsce kontynuowane, kiedy wyznaczono ewentualną granicę obrony na linii Wisły, kiedy likwidowano placówki m.in. Straży Granicznej, co by było bez nich? Dzisiaj te placówki chronią naszą granicę polsko- białoruską, stoją na straży bezpieczeństwa, integralności tej granicy, wobec tego, co ma miejsce za naszą wschodnia granicą . Dziękuję organizatorom i uczestnikom uroczystości za kultywowanie pamięci o czynach naszych przodków, z których wyrasta i dzisiejsza niepodległość naszej Ojczyzny. Niech żyje wolna, bezpieczna i suwerenna Polska! Niech żyją ci, którzy stali 103 lata temu i stoją teraz na straży Jej niepodległości!”

 

Galeria zdjęć: 

 

Relacje medialne:

https://podlaskie.eu/spoleczenstwo/obchody-103-rocznicy-bitwy-nad-niemnem-w-gminie-kuznica.html

https://sokolka.naszemiasto.pl/rocznica-bitwy-niemenskiej-w-kuznicy-na-pikniku-na/ar/c1-9464753

https://wspolczesna.pl/rocznica-bitwy-niemenskiej-w-kuznicy-na-pikniku-na-przejsciu-granicznym-w-kuznicy-bawily-sie-tlumy/ar/c1-17920621

https://isokolka.eu/kuznica/52856-murem-za-polskim-mundurem-uroczystosci-z-okazji-rocznicy-bitwy-niemenskiej-tlumy-na-pikniku-w-kuznicy-foto-2-x-wideo