23 września 2022 roku (piątek) uczestniczyłem wraz z żoną w odsłonięciu tablicy upamiętniającej 102. rocznicę Wiktorii Niemeńskiej oraz pobyt Marszałka Józefa Piłsudskiego w Lipsku (powiat augustowski).

Uroczystości rozpoczęły się od mszy świętej w intencji poległych żołnierzy w Kościele pw. Matki Boskiej Anielskiej, której przewodniczył Biskup Jerzy Mazur. Następnie odbyło się uroczyste podniesienie flagi państwowej oraz odsłonięcie i poświęcenie tablicy, która została umiejscowiona naprzeciw świątyni. „24 września 1920 r. Marszałek Józef Piłsudski przebywał w Lipsku. Tego dnia na plebanii odbyła się wspólna narada wojenna Marszałka z dowódcą 22. Dywizji Ochotniczej Płk. Adamem Kocem oraz dowodzącym wówczas 2. Armią Gen. Edwardem Rydzem-Śmigłym oraz innymi oficerami uczestniczącymi w działaniach wojennych Bitwy Niemeńskiej ” – głosi napis na monumencie.

W swoim wystąpieniu powiedziałem m.in.: „Odsłonięty dzisiaj i poświęcony obelisk w Lipsku przywołuje dwa wydarzenia historyczne, po pierwsze jest hołdem Bitwy Niemeńskiej, która została stoczona przez polskie wojska, pomiędzy 20 a 26 września 1920 roku, to była bitwa, która przesądziła o utrzymaniu o obronie naszej świeżej wówczas niepodległości, którą odzyskaliśmy po 123 latach rozbiorów i niewoli, ale także przywołuje datę 24 września 1920 r. dokładną datę przybycia Marszałka Józefa Piłsudskiego do Lipska.

Najpierw modlitwą w Kościele, teraz odsłonięciem pomnika, tym wszystkim w czym uczestniczymy, przywołujemy wielki czyn zbrojny naszych przodków. Bitwa nad Niemnem, która pozostaje wciąż jeszcze w cieniu Bitwy Warszawskiej, chociaż jej znaczenie w tamtym czasie było wielkie. Ta bitwa tak naprawdę przesądziła o losie Polski i losie Europy w 1920 roku. Bitwa Warszawska i Bitwa Niemeńska były skazane na zapomnienie w okresie PRL praktycznie o tym nie było mowy ani w podręcznikach szkolnych, ani tym bardziej podczas takich uroczystości, ale na szczęście mamy wolną Polskę i możemy dzisiaj o tym mówić, powinniśmy o tym mówić, powinniśmy o tym pamiętać. Wielki czyn zbrojny, który spowodował, że Polska zatrzymała nawałę bolszewicką. Ten pomnik którego chce serdecznie mieszkańcom Lipska pogratulować ale i podziękować autorom, pomysłodawcom, sponsorom, będzie przypominał wizytę Marszałka Józefa Piłsudskiego tutaj w Lipsku, właśnie w tamtym czasie 24 września 1920 roku. Nie wszyscy wiedzą, że Marszałek Piłsudski odwiedził to miasto, odwiedził te ziemie. Warto o tym pamiętać, bo to były ważne wydarzenia. Bez wiedzy o dziejach własnego narodu, własnego państwa, nie ma prawdziwego patriotyzmu”.

Druhowie z 6 Lipskiej Drużyny Harcerskiej Służby Granicznej „Żubry” posadzili Dęby Wolności. Po uroczystościach patriotycznych, na placu za plebanią odbył się piknik patriotyczny.

Galeria zdjęć:

Relacje medialne:

https://isokolka.eu/lipsk/46756-102-rocznica-wiktorii-niemenskiej-uroczystosci-patriotyczne-i-piknik-rodzinny-w-lipsku-wideo-foto

https://www.sokolka.tv/index.php/tag/102%20rocznica%20Bitwy%20Nieme%C5%84skiej

https://bialystok.tvp.pl/62934406/rocznica-wiktorii-niemenskiej