18 września 2022 roku (niedziela) uczestniczyłem w uroczystościach 102. rocznicy Bitwy Niemeńskiej zorganizowanych w Sokółce. Bitwa Niemeńska, zwana też operacją niemeńską, ponieważ miała charakter ciągu starć zbrojnych, była częścią polskiej kontrofensywy przeciw bolszewikom. Rozpoczęła się 20 września 1920 roku i trwała  tydzień. Decydujące starcia rozgrywały się od Brześcia nad Bugiem na południu po Ziemię Sejneńską na północy. W ocenie historyków przypieczętowała polskie zwycięstwo w wojnie z bolszewicką Rosją. 

Obchody rozpoczęły się od złożenia kwiatów i zapalenia zniczy na cmentarzu parafialnym w Sokółce na grobach żołnierzy poległych w wojnie polsko – bolszewickiej w 1920 roku. Następnie wzięliśmy udział we Mszy św. w intencji Ojczyzny w  Kościele pw. św. Antoniego Padewskiego w Sokółce, której przewodniczył Ksiądz Biskup Henryk Ciereszko – Biskup Pomocniczy Archidiecezji Białostockiej. Po Mszy św. udaliśmy się pod pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego, gdzie odbyła się dalsza część uroczystości – odśpiewanie hymnu państwowego, przemówienia okolicznościowe, Apel Pamięci, złożenie kwiatów oraz występ Miejskiej Orkiestry Dętej z Sokółki wraz z mażoretkami.

W swoim przemówieniu powiedziałem: Dopiero podczas tej drugiej ważnej bitwy, po Bitwie Warszawskiej, nazywanej Cudem nad Wisłą, Polska ostatecznie rozgromiła Armię Czerwoną – armię bolszewicką, która musiała wracać na swoje tereny. Niektórzy twierdzą, i do tego nawiązał dzisiaj podczas homilii Ksiądz dr Adam Szot, że polskie państwo nie wykorzystało do końca ówczesnej sytuacji, jaka powstała po zwycięstwie polskich wojsk nad armią bolszewicką. Trzeba jednak pamiętać, że mieliśmy wtedy do czynienia z uwarunkowaniami międzynarodowymi, z którymi Polska musiała się liczyć – państwom zachodnim chodziło o to, aby nie była Ona zbyt silna. Można dzisiaj również zapytać – skąd my to znamy? Tyle można było wtedy zrobić, ile Marszałek Józef Piłsudski i nasi przywódcy osiągnęli. My też dzisiaj staramy się tyle osiągać, ile jest to możliwe, by umocnić Polskę, utrwalić jej suwerenność i zapewnić godną przyszłość. Znowu mamy zagrożenie z tej samej strony, ze strony Rosji. Imperializm rosyjski jest niestety (my to wiedzieliśmy i mówiliśmy o tym) odwieczny, ale nas nie słuchano. W tym kontekście warto przywołać niedawną  wypowiedź niemieckiej przywódczyni Unii Europejskiej Pani Ursuli von der Leyen, która przyznała, że Unia Europejska nie słuchała polskiego głosu i głosu Krajów Bałtyckich odnośnie Rosji. Można zapytać, a dlaczego nie słuchała, a co stało na przeszkodzie? Pewnie różne czynniki stały na przeszkodzie, pewne utrwalone mity historycznie, pewne złudzenia co do tego, że Rosja się zmieniła, ale przede wszystkim chyba interesy, biznes. Interesy nie powinny nigdy brać góry nad najważniejszą wartością, jaką ma każdy człowiek i każde państwo – nad wolnością, nad prawem do samostanowienia państw i narodów. Niestety, to wzięło górę i budowano Nord Stream 1, Nord Stream 2, uzależniano energetycznie Europę od Rosji, a polskiego głosu nie słuchano. Szanowni Państwo, pozwólcie, że przywołam słowa, które warto zapamiętać, słowa z pieśni „Podziemna armia powraca”, z pieśni żołnierzy antykomunistycznego, powojennego podziemia niepodległościowego: „Naród co wolnym chce być, musi o wolność się bić, robić powstania, zdrajców przeganiać, inaczej nie zdziała nic”. To są mocne, ale pouczające słowa, powinniśmy je przemyśleć. Wracając do głównej myśli i przesłania naszej uroczystości chciałbym przede wszystkim w postawie zasadniczej wypowiedzieć te słowa: Chwała Bohaterom, cześć Ich pamięci.”

W uroczystościach wzięli udział samorządowcy, przedstawiciele służb mundurowych, instytucji państwowych i samorządowych, harcerze, młodzież szkolna z pocztami sztandarowymi i mieszkańcy Sokółki.

Galeria zdjęć:

Relacje medialne:

https://www.radio.bialystok.pl/wiadomosci/index/id/218203

https://isokolka.eu/sokolka/46675-102-rocznica-zwycieskiej-bitwy-niemenskiej-znowu-mamy-zagrozenia-ze-strony-rosji-foto

https://bialystok.tvp.pl/62827912/102-rocznica-bitwy-niemenskiej