25 sierpnia 2019 roku (niedziela) uczestniczyłem w obchodach 100. rocznicy powstania sejneńskiego. Główne uroczystości odbyły się pod pomnikiem Powstania Sejneńskiego i Czynu Niepodległościowego Ziemi Sejneńskiej, a poprzedziła je w Msza Święta w Bazylice Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Sejnach.

Podczas uroczystości odczytałem list Premiera Mateusza Morawieckiego, który skierował do uczestników uroczystości i mieszkańców miasta. Szef rządu podkreślił w nim m. in., że na terenie wielokulturowego pogranicza można wyraźniej dostrzec wielki wysiłek i oddanie, jakie mieszkańcy Sejneńszczyzny włożyli w umacnianie niepodległości.

Podkreśliłem, że musimy doceniać wielką wartość, jaką jest życie w niepodległej i suwerennej Rzeczypospolitej:

Warto raz jeszcze powtórzyć słowa Marszałka Józefa Piłsudskiego – wasza ziemia wolną jest. Trzeba sobie uświadomić tę wielką wartość, ten wielki dar, jaki mamy dzisiaj, że nasza ziemia jest wolna. Umacniajmy naszą niepodległość, szanujmy naszą wolność, pracujmy dla niej i bądźmy dumni z tego, że jesteśmy Polakami.

Powstanie sejneńskie jest najważniejszym wydarzeniem historycznym dla mieszkańców Sejneńszczyzny. Powstańcy 100 lat temu dążyli do opanowania Sejn zajętych w sierpniu 1919 roku przez Litwinów, którzy kilkanaście dni wcześniej wycofali się z Suwałk. 23 sierpnia 1919 roku o godz. 3:00 rozpoczęło się powstanie. O godz. 6:00 Polacy zdobyli miasto, ale 26 sierpnia z rana Litwini odbili je na kilka godzin. Powstańców wsparł 41. Suwalski Pułk Piechoty. Litwini natarli ponownie na Sejny 28 sierpnia, ale tym razem Polacy obronili miasto i pozostało on od tej pory w granicach Rzeczypospolitej. W powstaniu zginęło 54 Polaków, w tym osoby cywilne.

 

Relacje medialne:

https://www.radio.bialystok.pl/wiadomosci/suwalki/id/172849

https://bialystok.tvp.pl/44091013/100-rocznica-powstania-sejnenskiego