28 lipca 2019 roku (niedziela) wziąłem udział w obchodach 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Ziemię Augustowską oraz Święta 1 Pułku Ułanów Krechowieckich pod patronatem narodowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy. Odbyły się one na Rynku Zygmunta Augusta, a poprzedziła je Msza Święta w Bazylice Najświętszego Serca Jezusowego w Augustowie w intencji Ojczyzny i poległych w walce o niepodległość.

Podczas uroczystości odczytałem list skierowany przez Premiera Mateusza Morawieckiego do uczestników obchodów: Treść listu

W swoim wystąpieniu zaznaczyłem, że wydarzenia sprzed 100 lat powinny stanowić istotną część naszej współczesnej zbiorowej świadomości:

Powrót Ziemi Augustowskiej do Rzeczypospolitej po 123 latach niewoli to wydarzenie, które wpisuje się w dumną i trudną historię tej ziemi, bo przecież najpierw była niewola, tak jak całej Rzeczypospolitej, walki i zabiegi o powrót tych ziem – Suwalszczyzny, Augustowszczyzny i Sejneńszczyzny – do granic Rzeczypospolitej, potem przyszła II wojna światowa, zsyłki syberyjskie – Ziemia Augustowska doświadczyła tego w sposób szczególny – potem Obława Augustowska, walka Żołnierzy Niezłomnych o prawdziwą, a nie koncesjonowaną wolność.

Podkreśliłem również wielką rolę, jaką w odzyskaniu niepodległości przez Polskę odegrał 1 Pułk Ułanów Krechowieckich:

W Augustowie znalazł też stałą siedzibę zasłużony w walkach o niepodległość, wsławiony udziałem w wojnach polsko-ukraińskiej i polsko-bolszewickiej 1 Pułk Ułanów Krechowieckich. Jego stacjonowanie, etos, który prezentowali żołnierze i wspaniała tradycja odcisnęły piętno na przeszłości i teraźniejszości Ziemi Augustowskiej.

Podczas obchodów wręczono odznaczenia, odczytano Apel Pamięci oraz oddano cześć poległym salwą honorową. W imieniu premiera Mateusza Morawieckiego złożyłem kwiaty pod pomnikiem „Tym, którzy oddali swe życie za wolną i sprawiedliwą Ojczyznę”. Po części oficjalnej były też występy artystyczne w wykonaniu uczniów Szkoły Podstawowej nr 3 im. 1 Pułku Ułanów Krechowieckich w Augustowie oraz zespołu Bystry.

 

Relacje medialne:

https://bialystok.tvp.pl/43695459/100-rocznica-odzyskania-niepodleglosci

https://www.radio.bialystok.pl/wiadomosci/index/id/171966

https://www.dziennikpowiatowy.pl/wiadomosci/4264,100-lat-niepodleglosci-ziemi-augustowskiej-video-audio-galeria-zdjec