10 czerwca 2019 roku (poniedziałek) uczestniczyłem w uroczystości wmurowania aktu erekcyjnego pod budowę siedziby posterunku Policji w Raczkach (powiat suwalski). Jest to kolejny w województwie podlaskim budowany od podstaw ze środków programu modernizacji służb mundurowych posterunek Policji.

W swoim wystąpieniu przypomniałem, że potrzeba budowy tego typu obiektu była zgłaszana przez mieszkańców w trakcie konsultacji społecznych:

Placówka Policji w Raczkach jest bardzo potrzebna, bo to jedna z większych gmin w powiecie suwalskim. O jej odtworzenie zabiegali mieszkańcy podczas konsultacji społecznych. Spełniamy ten postulat budując posterunek od podstaw, ponieważ w Raczkach nie było innego obiektu spełniającego kryteria. W ostatnich latach w województwie podlaskim udało się odtworzyć dziesięć posterunków w wyremontowanych budynkach, a w pięciu miejscowościach trwa budowa nowych.

Dodałem, że Policja musi być blisko ludzi, bo wtedy łatwiej zadbać o ich bezpieczeństwo, a to z kolei przekłada się na wzrost zaufania obywateli:

Około 89% Polaków uważa, że w Polsce żyje się bezpiecznie, a aż 98% uważa okolicę swojego zamieszkania za bezpieczną. Policja cieszy się poparciem trzech czwartych obywateli. To najwyższy wskaźnik od 1990 roku, a więc od czasu uchwalenia ustawy o Policji. Chcemy ten wysoki wynik utrzymać.

Posterunek Policji w Raczkach utworzony zostanie w strukturze organizacyjnej Komendy Miejskiej Policji w Suwałkach. W jednostce Policji służbę będą pełnić funkcjonariusze, których ciągła obecność w tym miejscu oznaczać będzie szybszą możliwość w uzyskaniu potrzebnej pomocy, a także dużo łatwiejszy kontakt z dzielnicowym. Budowa nowej siedziby posterunku realizowana jest ze środków „Programu modernizacji Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Ochrony Państwa na lata 2017-2020”. Szacunkowy koszt zaplanowanej inwestycji to 1,8 mln zł. Nowa siedziba Posterunku Policji w Raczkach przy ulicy Nowe Osiedle znajduje się na gruncie przekazanym przez Wójta Raczek. Powierzchnia użytkowa budynku będzie wynosić ponad 139 metrów kwadratowych z 18 pomieszczeniami. Budowa ma zakończyć się pod koniec tego roku.

W województwie podlaskim posterunki odtworzono już w Bakałarzewie, Czyżewie, Czarnej Białostockiej, Szumowie, Knyszynie, Piątnicy, Szepietowie, Michałowie, Wiźnie i Mielniku. Trwa budowa nowych posterunków w Sokołach, Zaściankach, Grodzisku, Sztabinie i Raczkach.

W uroczystości udział wzięli m. in. Zastępca Komendanta Głównego Policji mł. insp. Tomasz Szymański, Komendant Wojewódzki Policji w Białymstoku nadinsp. Daniel Kołnierowicz, przedstawiciele innych służb mundurowych, samorządów, duchowieństwa oraz mieszkańcy.

 

Relacje medialne:

https://www.radio.bialystok.pl/wiadomosci/index/id/170217

https://bialystok.tvp.pl/43022556/nowe-posterunki-policji

http://www.suwalki24.pl/article/1,raczki-wmurowanie-aktu-erekcyjnego-pod-nowy-posterunek-policji-zdjecia

http://www.suwalki.info/informacje-24476-W_Raczkach_powstanie_posterunek_policji.html

Budują posterunek – wmurowali akt erekcyjny