8 kwietnia 2019 roku (poniedziałek) wziąłem udział w uroczystości wmurowania aktu erekcyjnego pod budowę siedziby posterunku Policji w Zaściankach (gmina Supraśl, powiat białostocki). Jest to drugi w województwie podlaskim budowany od podstaw ze środków programu modernizacji służb mundurowych posterunek Policji.

W swoim wystąpieniu przypomniałem, że potrzeba budowy tego typu obiektu była zgłaszana przez mieszkańców w trakcie konsultacji społecznych:

Powstaje tutaj nowy obiekt, który będzie obsługiwał pod kątem bezpieczeństwa część gminy Supraśl, a więc Zaścianki, Grabówkę, Sobolewo, Henrykowo i Majewo. Bardzo się cieszę, że moje hasło „Policja blisko ludzi i dla ludzi” znalazło nawet swoje miejsce w aktach erekcyjnych. To znaczy, że utrwala się ono i jest ważne. Policja rzeczywiście musi być tam, gdzie żyją ludzie, tam, gdzie potrzebują bezpieczeństwa. Mieszkańcy podczas konsultacji społecznych powiedzieli, że chcą, aby Policja była tutaj na co dzień. Ma ona być blisko w wymiarze terytorialnym, ale także rozumieć problemy ludzi i reagować na nie, zapewniając im bezpieczeństwo.

Posterunek Policji w Zaściankach utworzony zostanie w strukturze organizacyjnej Komisariatu Policji IV w Białymstoku, a służbę w nim będzie pełnić na stałe 7 funkcjonariuszy. Ich ciągła obecność w tym miejscu oznaczać będzie szybszą możliwość w uzyskaniu potrzebnej pomocy, a także dużo łatwiejszy kontakt z dzielnicowym. Budowa nowej siedziby posterunku jest realizowana ze środków „Programu modernizacji Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Ochrony Państwa na lata 2017- 2020”. Szacunkowy koszt zaplanowanej inwestycji to ponad 1,2 mln zł. Działkę pod budowę nowej siedziby posterunku Policji w Zaściankach oraz środki na przygotowanie projektu inwestycji zostały przekazane przez Gminę Supraśl. Oddanie posterunku do użytku planowane jest we wrześniu 2019 roku.

W uroczystości wzięli udział m.in. Wojewoda Podlaski Pan Bohdan Paszkowski, Komendant Wojewódzki Policji w Białymstoku nadinsp. Daniel Kołnierowicz, dyrektor Biura Logistyki Komendy Głównej Policji Małgorzata Borowik, Komendant Miejski Policji w Białymstoku insp. Wojciech Macutkiewicz, Burmistrz Supraśla Radosław Dobrowolski, przedstawiciele innych służb mundurowych, samorządowcy, duchowieństwo oraz mieszkańcy.

 

Relacje medialne:

https://www.radio.bialystok.pl/wiadomosci/index/id/167707

https://poranny.pl/zascianki-wmurowanie-i-poswiecenie-kamienia-wegielnego-pod-budowe-nowego-posterunku-policji-zdjecia/ar/c1-14030359

https://knyszynska.eu/suprasl/24777-policja-musi-byc-tam-gdzie-zyja-ludzie-posterunek-ma-byc-gotowy-we-wrzesniu-foto