2 sierpnia 2019 roku (piątek) wziąłem udział w obchodach święta warmińsko-mazurskiego garnizonu Policji, które odbyły się w Kętrzynie oraz w otwarciu komisariatu Policji w Korszach.

Podczas obchodów na placu Marszałka Józefa Piłsudskiego w Kętrzynie wręczyłem funkcjonariuszom odznaczenia i awanse na wyższe stopnie służbowe.

Przywołałem dane z ostatnich badań, które wskazują, że praca polskiej Policji jest dobrze oceniana przez społeczeństwo:

Polacy mają największe zaufanie do polskiej policji od prawie 30 lat. 75% Polaków dobrze ocenia pracę funkcjonariuszy. 89% obywateli ocenia nasz kraj jako bezpieczny. Aż 98% czuje się bezpiecznie w miejscu zamieszkania.

W uroczystości licznie wzięli udział funkcjonariusze warmińsko-mazurskiego garnizonu Policji wraz ze swoimi rodzinami, a także m. in. senator Lidia Staroń, posłowie Wojciech Kossakowski i Jerzy Gosiewski, I Zastępca Komendanta Głównego Policji nadinsp. Dariusz Augustyniak, Wojewoda Warmińsko-Mazurski Artur Chojecki oraz samorządowcy.

 

Nowy komisariat Policji w Korszach

Przed rozpoczęciem obchodów święta Policji w Kętrzynie uczestniczyłem w uroczystym otwarciu nowoczesnego komisariatu Policji w Korszach (powiat kętrzyński). Został on zbudowany dzięki środkom pochodzącym z programu modernizacji służb mundurowych na lata 2017-2020.

Podkreśliłem, że nie wolno oszczędzać na przedsięwzięciach służących poprawie bezpieczeństwa:

Kto na bezpieczeństwie oszczędza, ten traci podwójnie. Bezpieczeństwo to ochrona życia, zdrowia i mienia. Policja musi mieć warunki, by wypełniać te zadania wobec obywateli.

Z programu modernizacji przywracane są także posterunki Policji. Dotąd na Warmii i Mazurach otwarto je w Dubeninkach (100. posterunek otwarty w Polsce) i Małdytach. Jeszcze w tym roku nowe posterunki powstaną w Stawigudzie, Młynarach, Łukcie, Świętajnie, Pasymiu i Wielbarku.

Pod koniec 2007 roku w Polsce było 815 posterunków, po 8 latach zostało ich niecałe 400. W ciągu kilku lat przywróciliśmy ich 104, a w najbliższych latach ma ich powstać kolejnych 150.

Dodałem, że kolejnym krokiem po zakończeniu programu modernizacji służb na lata 2017-2020 będzie uruchomienie programu rozwoju służb mundurowych. 

Dotychczasowa siedziba komisariatu w Korszach mieściła się w wynajmowanym budynku, który nie spełnia wymagań dla budynku służbowego przeznaczonego na cele policji – miał zbyt małą powierzchnię użytkową w stosunku do liczby zatrudnionych. W nowym komisariacie pracować będzie 17 osób (Komendant Komisariatu, 4 policjantów zespołu kryminalnego, 2 dzielnicowych, 7 etatów patrolowych, 1 etat organizacji służby i 2 pracowników cywilnych).

 

Relacje medialne:

https://olsztyn.tvp.pl/43764292/policjanci-z-korsz-na-swoim-moga-rozpoczac-sluzbe-w-nowym-komisariacie

http://warminsko-mazurska.policja.gov.pl/ol/aktualnosci/60281,Komisariat-Policji-w-Korszach.html

Odznaczenia, defilada i pokazy nowoczesnego sprzętu. W Kętrzynie świętowali policjanci

====