Dzisiaj w Sejmie odpowiadałem na pytania dotyczące zapewnienia bezpieczeństwa dzieci i młodzieży podczas zbliżającego się sezonu letniego.

W swoim wystąpieniu podkreśliłem, że służby podległe Ministrowi Spraw Wewnętrznych i Administracji podejmą wszelkie działania, aby zapewnić bezpieczeństwo w okresie wakacyjnym. Dodałem, że należy pamiętać o tym, że odpowiedzialność spoczywa przede wszystkim na organizatorach wypoczynku i o tym, że nic nie jest w stanie zastąpić ostrożności i rozwagi. Policja, Straż Pożarna i inne służby będą zapewniać bezpieczeństwo w kilku obszarach:

  • na drogach, m.in. poprzez szereg programów profilaktycznych, kontrolę stanu technicznego autobusów, czy zwiększoną liczbę policjantów skierowanych na drogi
  • nad wodą i w górach
  • w czasie wypoczynku dzieci i młodzieży podczas obozów

W każdym garnizonie Policja zorganizowała sieć punktów kontrolnych, a informacje o nich będą zamieszczone na jej stronach internetowych. W każdym z tych punktów przed podróżą będzie można dokonać sprawdzenia stanu technicznego i wyposażenia autokaru oraz sprawdzić stan trzeźwości kierowcy. Można też będzie zwrócić się do Policji o taką kontrolę w miejscu zbiórki uczestników wyjazdu.

Odnosząc się do kwestii utonięć zwróciłem uwagę na to, że mają one miejsce głównie w rzekach, jeziorach i stawach, w większości w miejscach niestrzeżonych. Chociaż na szczęście spada liczba ofiar utonięć w okresie wakacyjnym, to jednak wciąż jest ich dużo. Dlatego w tym roku dla zapewnienia bezpieczeństwa na obszarach wodnych Policja wykorzysta:

  • 4 specjalistyczne komisariaty
  • 6 komórek wodnych – gdzie służbę będzie pełniło ok. 150 funkcjonariuszy Policji
  • „sezonowe komórki”, do których oddelegowanych zostanie ok. 400 funkcjonariuszy
  • tzw. patrole rajdujące, które będą mogły przemieszczać się w rejonach zbiorników wodnych

Odpowiadając na pytania dotyczące bezpieczeństwa w wakacje podkreśliłem, że jest ono zapewnione również wypoczywającym w górach:

Wakacje to również wyprawy w góry. Gotowość ratowniczą zapewniają podmioty uprawnione do ratownictwa górskiego – TOPR, GOPR, które korzystają corocznie z dotacji budżetowych MSWiA na swoją działalność i wykazują się dużą ofiarnością i profesjonalizmem.

W swoim wystąpieniu zwróciłem również uwagę na to, że po tragicznych zdarzeniach podczas ubiegłorocznych nawałnic opracowane zostały procedury, które odnoszą się do obozów, kolonii i biwaków. Należą do nich m.in.: wyznaczenie funkcjonariuszy odpowiedzialnych za nawiązanie i utrzymywanie stałego kontaktu z komendantami obozów oraz z organizatorami wypoczynku, przeprowadzanie wizytacji i kontroli terenu obozowiska pod kątem dostosowania obozu do obowiązujących przepisów oraz kontrole strażaków i policjantów w trakcie trwania obozu w celu ewentualnego wskazania i wyeliminowania zagrożeń.

Na koniec zaapelowałem o rozwagę podczas letniego wypoczynku:

Wierzę, że zadania realizowane przez służby pozwolą na zapewnienie bezpieczeństwa podczas wakacji, ale pamiętajmy, że najwięcej zależy od rozwagi każdego z nas.