7 kwietnia 2019 roku (niedziela) uczestniczyłem w obchodach 9. rocznicy Katastrofy Smoleńskiej w Sejnach i Augustowie. Uroczystości w obu miastach poprzedziły Msze Święte odprawione w intencji Ojczyzny i Ofiar Katastrofy.

Zwracając się do uczestników obchodów podkreśliłem, że w Katastrofie zginęła elita polskiego narodu, na czele z Prezydentem Rzeczypospolitej Polskiej Profesorem Lechem Kaczyńskim, Jego Małżonką Marią i ostatnim Prezydentem Rzeczypospolitej na uchodźstwie Ryszardem Kaczorowskim.

Od 9 lat gromadzimy się w całej Polsce, aby uczcić Ofiary Katastrofy Smoleńskiej, oddać im cześć, pomodlić się za tych, którzy zginęli na posterunku służby Ojczyźnie i żeby zastanowić się nad testamentem, który nam pozostawili. Powinniśmy czynić wszystko, aby przesłanie wynikające z Ich służby podejmować w naszym życiu i w naszym postępowaniu.

 

Mimo, że minęło już dziewięć lat, wciąż brakuje nam pełnej prawdy o tym tragicznym wydarzeniu. Nie znamy jej przez błędy popełnione tuż po Katastrofie. Przez lata mieliśmy do czynienia z kłamstwem katyńskim, które było fundamentem założycielskim PRL-u. Prawda o Katyniu miała stać się aktem założycielskim wolnej, suwerennej Rzeczypospolitej. Długo trzeba było o to walczyć, nawet dziś nie wszystko jeszcze wiemy. Prawda o Katastrofie Smoleńskiej powinna być także jednym z ważnych fundamentów naszej prawdziwej suwerenności. Naród musi wiedzieć, dlaczego zdarzyło się coś, co nie powinno nigdy mieć miejsca, dlaczego musiał zginąć Prezydent Rzeczypospolitej oraz elita polskiego państwa i Narodu.

Zarówno w Sejnach, jak i w Augustowie pod pomnikami poświęconymi pamięci Ofiar Katastrofy Smoleńskiej odbyły się uroczystości z udziałem kompanii honorowej 14 Suwalskiego Dywizjonu Artylerii Przeciwpancernej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego. Po odczytanym Apelu Pamięci złożyliśmy pod pomnikami kwiaty oddając w ten sposób hołd tym, którzy 10 kwietnia 2010 roku zginęli pod Smoleńskiem.

W obchodach wzięli udział przedstawiciele służb mundurowych, samorządów, instytucji publicznych, harcerze, poczty sztandarowe i mieszkańcy.

 

Relacje medialne:

https://bialystok.tvp.pl/42098105/oddali-hold-ofiarom-katastrofy-smolenskiej

https://www.dziennikpowiatowy.pl/wiadomosci/3791,9-rocznica-katastrofy-smolenskiej-audio-zdjecia

https://www.radio.bialystok.pl/wiadomosci/index/id/167670

 

Obchody 9. rocznicy Katastrofy Smoleńskiej w Sejnach
Obchody 9. rocznicy Katastrofy Smoleńskiej w Augustowie