8 września 2019 roku (niedziela) uczestniczyłem w obchodach 75. rocznicy bitwy 9. Pułku Strzelców Konnych Armii Krajowej z Niemcami w rejonie Osowe Grzędy. Rozpoczęły się one Mszą Świętą w Kościele pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Rajgrodzie, połączoną z uroczystościami dożynkowymi diecezji ełckiej. Po niej zgromadzeni udali się pod Leśniczówkę Grzędy, gdzie przy pomniku poświęconemu temu wydarzeniu odbył się apel pamięci.

W swoim wystąpieniu przypomniałem, że ta bitwa przez wiele lat była skazana na zapomnienie i tylko dzięki rodzinom, nauczycielom oraz odważnym historykom ta pamięć przetrwała. Dodałem, że w okresie PRL próbowano zatrzeć wiedzę o tamtych wydarzeniach raz na zawsze. Podziękowałem organizatorom uroczystości w Osowych Grzędach za to, że swoim działaniem wnoszą ważny wkład w kształtowanie nie tylko świadomości historycznej mieszkańców Ziemi Grajewskiej, ale i współczesnego patriotyzmu Polaków.

Było to największe starcie oddziałów partyzanckich AK w ramach Akcji „Burza” z Niemcami między Wilnem a Warszawą. Niemal 400 osobowy oddział partyzancki dowodzony przez rotmistrza Wiktora Konopko ps. „Grom” prowadził walki z dziesięciokrotnie liczniejszymi oddziałami niemieckimi.

 

Relacje medialne:

https://www.radio.bialystok.pl/wiadomosci/index/id/173381

https://bialystok.tvp.pl/44304344/75-rocznica-bitwy-9-pulku-strzelcow-konnych-armii-krajowej-z-niemcami-w-osowych-grzedach