9 października 2022 roku (niedziela) wziąłem udział w walnym zebraniu Związku Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej w Suwałkach.

Podczas spotkania wybrano prezesa i wiceprezesa Związku Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej oraz członków nowego Zarządu. Jedną z uchwał podjętych podczas walnego zebrania Związku Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej było ustalenie terminu obchodów kolejnych rocznic.

W związku z podwójnymi obchodami rocznicy zbrodni Obławy Augustowskiej obchodzonymi przez Związek Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej w wymiarze święta państwowego z ceremoniałem wojskowym w najbliższą niedzielę w stosunku do ustawowej daty dnia pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej przypadającej 12 lipca oraz uroczystościami gminno- parafialnymi organizowanymi w trzecią niedzielę lipca zwróciłem się do walnego zebrania Związku Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej o poddanie pod rozwagę decyzji, aby święto to było obchodzone każdego roku w dniu ustanowionym przez Sejm, a więc 12 lipca, niezależnie od tego, w jakim dniu tygodnia wypadać będzie w kolejnych latach ta data. Walne zebranie Związku Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej jednogłośnie podjęło uchwałę, na mocy której uroczystości organizowane przez Związek Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej będą odbywały się począwszy od przyszłego roku w dniu ustawowym, czyli 12 lipca.

galeria zdjęć: