12 lipca 2022 roku (wtorek) uczestniczyłem w ostatnim dniu obchodów 77. rocznicy Obławy Augustowskiej w Augustowie, zorganizowanym przez Instytut Pileckiego. Uroczystości odbyły się pod Domem Turka, dawną siedzibą NKWD i UB, jednym z miejsc przetrzymywania ofiar Obławy.

Pod pamiątkową tablicą na ścianie Domu Turka, przyszłego Muzeum Obławy Augustowskiej, złożyłem, obok innych delegacji, wiązankę kwiatów. Następnie w Bazylice pw. Najświętszego Serca Jezusowego w Augustowie została odprawiona Msza św. w intencji Ofiar Obławy oraz po raz szósty publicznie odczytaliśmy nazwiska zidentyfikowanych Ofiar Obławy Augustowskiej.

Do obecnych pod Domem Turka dziennikarzy powiedziałem m.in.:

„Wobec intensywnych w ciągu ostatnich 7 lat, a więc od ustanowienia przez Sejm w 2015 roku Dnia Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej, działań na rzecz prawdy o Obławie i utrwalenia jej w świadomości zbiorowej Polaków jestem przekonany, że wiedza i pamięć o Obławie Augustowskiej nie zaginie i pozwoli kiedyś, kiedy będą lepsze warunki polityczne, na to, by można było wreszcie odkryć miejsca, gdzie znajdują się doły śmierci i godnie, po chrześcijańsku pochować szczątki ofiar”.

Galeria zdjęć

 

Relacje medialne:

https://augustow.naszemiasto.pl/augustowskie-obchody-77-rocznicy-oblawy-augustowskiej/ar/c1-8906903

https://sokolka.naszemiasto.pl/augustowskie-obchody-77-rocznicy-oblawy-augustowskiej/ar/c1-8906903

https://bialystok.tvp.pl/61253695/zachowac-pamiec

https://radio5.com.pl/tag/oblawa-augustowska/