Podczas dzisiejszej uroczystości z okazji zakończenia jubileuszowej XXX edycji Ogólnopolskiego Konkursu ,,Policjant Roku Ruchu Drogowego” wręczyłem laureatom zmagań nagrody oraz pogratulowałem znakomitego przygotowania do pełnienia zadań służbowych na polskich drogach.

Podkreśliłem, że jest to najstarszy konkurs zawodowy w polskiej Policji. Jest on bardzo cenny, ponieważ zapewnienie bezpieczeństwa w ruchu drogowym stanowi ważny segment pracy funkcjonariuszy. Zależy nam, aby policjanci, w tym ci pracujący na drogach, byli dobrze przygotowani do wykonywania swoich zadań.

Zawody objęły 6 konkurencji sprawdzających wiedzę i umiejętności zawodowe funkcjonariuszy, m. in. test ze znajomości przepisów, jazdę sprawnościową, a także sprawdzian umiejętności pierwszej pomocy. Najlepsi z uczestników otrzymali nagrody finansowe, a także medale i dyplomy.

Finaliści Konkursu wyłaniani są w eliminacjach na szczeblu powiatowym i wojewódzkim. Następnie każda komenda wojewódzka i Komenda Stołeczna Policji zgłasza do udziału w konkursie dwóch policjantów ruchu drogowego. W tegorocznych zawodach dodatkowo wzięło udział dwóch żołnierzy Żandarmerii Wojskowej.