13 sierpnia 2023 roku (niedziela) uczestniczyłem wraz z żoną w XXI Podlaskim Święcie Chleba zorganizowanym w Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu.

Jak co roku, wydarzenie to zgromadziło tysiące uczestników. Jest to jedna z największych podlaskich imprez organizowanych przez Muzeum Rolnictwa. Podlaskie Święto Chleba służy uczczeniu pracy rolników, jaką jest praca w polu oraz piekarzy, czyli wypieku chleba, który jest najważniejszym elementem codzienności naszego życia. Jest też symbolem, który wiąże się przede wszystkim z szacunkiem dla pracy rolników, dla ich pracy na roli. Muzeum Rolnictwa w sposób realistyczny połączyło te wszystkie elementy tradycji polskiej wsi i stworzyło z tego wielkie wydarzenie, które jest bardzo atrakcyjne dla turystów.

Podczas festynu powiedziałem m.in.: „Ogromne zainteresowanie tymi szczególnymi dożynkami doskonale świadczy o tym, jak głęboko zakorzeniona jest w polskiej kulturze i naszej zbiorowej świadomości tradycja szacunku dla chleba, owoców rolniczego wysiłku i pracy tych, którzy nas wszystkich żywią. Popularność Podlaskiego Święta Chleba w Ciechanowcu wynika także ze świetnej organizacji i wartościowego przesłania tej uroczystości, co jest zasługą Dyrektor Muzeum Rolnictwa im. ks. K. Kluka w Ciechanowcu Doroty Łapiak oraz osób z nią współpracujących. Przekazuję za to i za wieloletnią życzliwość Pani Dyrektor i wszystkim Pracownikom Muzeum szczere podziękowanie i serdeczne pozdrowienia. Pozdrawiam także wszystkich, tak licznie obecnych, uczestników uroczystości, dziękuję za odbyte, chociaż krótkie, rozmowy oraz wyrazy sympatii i wsparcia. Dodaje to sił do dalszej służby publicznej”.

Galeria zdjęć:

 

Relacje medialne:

https://wspolczesna.pl/21-podlaskie-swieto-chleba-pokazy-parada-zbytkowych-ciagnikow-koncerty-oraz-przepyszne-wypieki-tlumy-w-muzeum-rolnictwa-w/ar/c8-17800145

https://www.radiomaryja.pl/informacje/xxi-podlaskie-swieto-chleba/