9 września 2016 roku uczestniczyłem w corocznym Międzynarodowym Marszu Żywej Pamięci Polskiego Sybiru,który odbył się w Białymstoku. Tradycyjnie,już po raz szesnasty ulicami miasta – od Pomnika Katyńskiego w Parku Zwierzynieckim pod Grób Nieznanego Sybiraka przy Kościele Ducha Świętego – przeszło tysiące białostoczan.

W tym roku marsz odbył się pod hasłem "Nauczyciele polscy – zesłańcy Sybiru". Organizatorowi – Związkowi Sybiraków – chodziło o przypomnienie zasług zesłanych na Sybir polskich pedagogów,dzięki którym udawało się na Syberii krzewić język oraz kulturę polską i dzięki temu uniknąć wynarodowienia. Represjom sowieckim poddanych było ponad 4 tys. polskich nauczycieli,z samego ówczesnego województwa białostockiego – ok. 365 osób.
Po Marszu w Kościele Ducha Świętego w Białymstoku została odprawiona pod przewodnictwem Metropolity Białostockiego Jego Ekscelencji Księdza Arcybiskupa Edwarda Ozorowskiego Msza Święta w intencji Zesłańców i ich rodzin. Po zakończeniu Mszy Świętej pod Pomnikiem-Grobem Nieznanego Sybiraka odegrano hymn państwowy i hymn Sybiraków,miały miejsca wystąpienia okolicznościowe,a liczne delegacje złożyły wieńce i kwiaty.

Podczas uroczystości reprezentowałem Panią Premier Beatę Szydło i odczytałem Jej przesłanie skierowane do uczestników Marszu. Od siebie wyraziłem nadzieję,ze licznie zgromadzeni uczestnicy Marszu Pamięci mają świadomość,że „My wszyscy jesteśmy z Nich”,wyrastamy z bólu i cierpienia Zesłańców Sybiru i zawdzięczamy im naszą niepodległość. Zaapelowałem,abyśmy wszyscy po wsze czasy z całą powagą traktowali słowa Adama Mickiewicza: „Jeśli zapomnę o Nich,Ty,Boże na niebie zapomnij o mnie” oraz aby były one wyznacznikiem naszej postawy.

Podczas uroczystości reprezentowałem Panią Premier Beatę Szydło i odczytałem Jej przesłanie skierowane do uczestników Marszu (zob. treść listu)

Relacje medialne:

foto

foto

foto

foto

foto

foto

foto

foto

foto

foto

foto

foto

foto

foto

foto

foto

foto