17 lipca 2018 roku (wtorek) wziąłem udział w spotkaniu, podczas którego wręczyłem promesy dla jednostek samorządu terytorialnego z województwa mazowieckiego. Odbyło się ono w siedzibie Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Warszawie.

Podkreśliłem, że przyznane środki pomogą samorządom uporać się ze szkodami, jakie m. in. w tym i w ubiegłym roku w infrastrukturze komunalnej spowodowały intensywne opady deszczu:

Rząd Prawa i Sprawiedliwości przychodzi z pomocą zawsze wtedy, kiedy jest taka potrzeba – kiedy są zniszczenia i obywatele oraz samorządy potrzebują pomocy. Jesteśmy gotowi, żeby natychmiast uruchamiać takie środki. Nie zostawiamy gminy czy powiatu z inwestycją, na której sfinansowanie nie stać lokalnych władz.

Dodałem, że MSWiA nie czeka z pomocą samorządom kilku lat, jak bywało to za rządów poprzedniej koalicji PO-PSL. Przykładem jest promesa dla powiatu grójeckiego na odbudowę infrastruktury zniszczonej podczas intensywnych opadów deszczu w kwietniu tego roku.

Promesy odebrali samorządowcy z czterech powiatów: łosickiego, białobrzeskiego, garwolińskiego i grójeckiego oraz z 14 gmin (Mokobody, Wyśmierzyce, Garwolin, Iłów, Jabłonna Lacka, Leoncin, Miastków Kościelny, Mordy, Platerów, Promna, Sokołów Podlaski, Staroźreby, Wąsewo oraz Żelechów).

Dzięki przyznanym w tej turze promesom dla województwa mazowieckiego uda się zrealizować łącznie 50 zadań na kwotę ponad 26 mln zł. Łącznie od początku roku do prawie 500 samorządów w całym kraju trafiło wsparcie w wysokości blisko 700 mln zł, co pozwoli na realizację niemal 1600 zadań.

W spotkaniu udział wzięli również m. in. Posłowie na Sejm RP Maciej Małecki, Dariusz Bąk i Grzegorz Woźniak oraz I Wicewojewoda Mazowiecki Sylwester Dąbrowski.