16 października 2018 roku (wtorek) uczestniczyłem w uroczystości wmurowania aktu erekcyjnego pod budowę Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Legionowie z udziałem Ministra Obrony Narodowej Mariusza Błaszczaka. W ramach inwestycji powstanie także nowa Jednostka Ratowniczo-Gaśnicza.

W swoim wystąpieniu podkreśliłem, że rząd Prawa i Sprawiedliwości zobowiązał się zadbać o bezpieczeństwo Polaków, a na tej wartości nie można oszczędzać. Nowoczesna jednostka Państwowej Straży Pożarnej w Legionowie przyczyni się do podniesienia standardu pracy funkcjonariuszy oraz zwiększenia bezpieczeństwa mieszkańców. Jej budowa jest możliwa dzięki programowi modernizacji służb mundurowych na lata 2017-2020:

9,2 mld zł dla czterech służb na cztery lata. To dzięki tym środkom poprawiamy warunki pracy funkcjonariuszy i wyposażamy służby podległe MSWiA w niezbędną infrastrukturę i sprzęt, a także podnosimy uposażenia funkcjonariuszy i wynagrodzenia pracowników.

Obecnie strażacy Państwowej Straży Pożarnej dzielą budynek obecnej komendy z druhami ochotnikami.

Straż Pożarna jest dzisiaj najbardziej wielofunkcyjną ze wszystkich służb, bo nie tylko gasi pożary, ale prowadzi też inne działania ratownicze. Państwowa Straż Pożarna i Ochotnicze Straże Pożarne to dwa płuca systemu ochrony przeciwpożarowej.  By mogły szybko reagować, potrzebują odpowiednich narzędzi i warunków do pracy.

W Komendzie Powiatowej PSP w Legionowie pełni służbę ponad 60 strażaków. W zeszłym roku na terenie powiatu interweniowali 2121 razy, a w tym roku już ponad 1800. Legionowo to jedno z najgęściej zaludnionych miejscowości w Polsce.

Główną częścią uroczystości w Legionowie było odczytanie, podpisanie, poświęcenie i wmurowanie aktu erekcyjnego w mury powstającej jednostki.

Koszt budowy legionowskiej komendy wynosi 17,2 mln zł, a wraz z wyposażeniem może sięgnąć nawet kwoty około 22 mln zł.

W uroczystości wzięli udział m. in. Wojewoda Mazowiecki Pan Zdzisław Sipiera, Komendant Główny PSP gen. brygadier Leszek Suski oraz Mazowiecki Komendant Wojewódzki PSP st. bryg. Bogdan Łasica.