3 lutego 2020 roku (poniedziałek) w Białymstoku podczas wspólnej konferencji prasowej z Podlaskim Kuratorem Oświaty Panią Beatą Pietruszką poinformowaliśmy o rozpoczęciu VIII edycji Wojewódzkiego Konkursu Historyczno-Literackiego „By czas nie zaćmił i niepamięć”.

Tegoroczny Konkurs, który zainicjowałem 8 lat temu skierowany jest do uczniów klas VI-VIII szkół podstawowych oraz uczniów szkół ponadpodstawowych województwa podlaskiego, a jego podtytuł i zarazem myśl przewodnia brzmi: „W poszukiwaniu prawdy o Katyniu, Smoleńsku i Obławie Augustowskiej”. Konkurs, który już po raz czwarty współorganizuje wraz ze mną Podlaski Kurator Oświaty inspiruje uczniów z województwa podlaskiego do stawiania pytań, prowadzenia samodzielnych badań, analiz, podejmowania przemyśleń i wyciągania wniosków.

Podkreśliłem, że ósma edycja konkursu przypada w roku, gdy obchodzimy okrągłe rocznice wydarzeń, którym jest on poświęcony. W tym roku przypada 80. rocznica Zbrodni Katyńskiej, 75. rocznica Obławy Augustowskiej i 10. rocznica Katastrofy Smoleńskiej.

Zaznaczyłem, że konkurs budzi duże zainteresowanie wśród uczniów, a do tej pory wzięło w nim udział ponad 400 młodych ludzi.

Konkurs Historyczno-Literacki „By czas nie zaćmił i niepamięć” zwraca uwagę na trudne wydarzenia z naszej historii, połączone ze sobą tragizmem ich skutków.

Uczniowie w przygotowanych pracach przedstawiają swój punkt widzenia, ale muszą również zawrzeć bibliografię, aby pokazać źródła, na których się oparli. Forma prac jest bardzo różnorodna – rozprawki, eseje, wywiady, wspomnienia i reportaże.

Prace można zgłaszać do mojego Biura Poselskiego w Białymstoku w terminie do 20 kwietnia 2020 roku na adres: ul. Warszawska 13 lok. 5, 15-062 Białystok oraz adres mailowy zielinski.bialystok@interia.pl.

 

List posła Jarosława Zielińskiego i Podlaskiego Kuratora Oświaty Beaty Pietruszki – Konkurs 2020
Regulamin – VIII edycja Konkursu „By czas nie zaćmił i niepamięć”
Karta zgłoszenia 2020 (załącznik nr 1)

 

Relacje medialne:

https://bialystok.tvp.pl/46480867/konkurs-na-prace-uczniow-o-katyniu-katastrofie-smolenskiej-i-oblawie-augustowskiej

https://www.radio.bialystok.pl/wiadomosci/index/id/178929