28 września 2020 (poniedziałek) uczestniczyłem w uroczystości odsłonięcia tablicy informacyjnej w miejscu pamięci Ofiar II Wojny Światowej na terenie Nadleśnictwa Suwałki w Prudziszkach.

Uroczystość rozpoczęto odśpiewaniem Hymnu Państwowego. Następnie Nadleśniczy Nadleśnictwa Suwałki Pan Wojciech Rodak przywitał uczestników i krótko nakreślił historię tego miejsca. Po odsłonięciu tablicy „Miejsce kaźni w Prudziszkach- historia pamięci”, ks. prałat Stanisław Wysocki – Prezes Związku Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej 1945 roku, odmówił modlitwę w intencji ofiar zbrodni dokonanej przez Niemców.

Pomnik poświęcony jest żołnierzom Armii Krajowej i cywilom z Augustowszczyzny. 29 września 1943 roku zostali zamordowani strzałem w tył głowy w zagłębieniu lasu. Wśród zamordowanych była 24-letnia kobieta w zaawansowanej ciąży. Po wojnie, staraniem mieszkańców, ciała ekshumowano i pochowano na cmentarzach, m. in. w Augustowie i Raczkach, a w miejscu mordu, dzięki inicjatywie Wacława Jagłowskiego, ustawiono krzyż. W latach 50-tych, staraniem Aleksandra Butkiewicza, uczestnika walk obronnych w 1939 roku, drewniany krzyż zastąpił pomnik. Z czasem miejsce uległo zapomnieniu. W ubiegłym roku pomnik odnowiono, a w tym roku, staraniem Nadleśnictwa Suwałki i Instytutu Pamięci Narodowej, stanęła przy nim tablica informacyjna.

Człowiek, który traci pamięć, nie wie, kim jest, to samo dotyczy narodu. Jeżeli naród by stracił pamięć, nie wiedziałby, skąd przychodzi i dokąd zmierza, dlatego tak bardzo ważna jest historia, jej znajomość i zachowywanie pamięci historycznej. Zwłaszcza odnosi się to do bohaterów, bo gdybyśmy zapomnieli o swoich bohaterach, którym tak wiele zawdzięczamy, to pewnie nie bylibyśmy godni tego, co mamy, zwłaszcza niepodległości, i pewnie byśmy nie rozumieli świata, w którym żyjemy. Dlatego też jesteśmy wdzięczni wszystkim, którzy pamiętają o bohaterach, którzy tę pamięć odnawiają i kultywują – powiedziałem m. in. w swoim wystąpieniu.

 

Relacje medialne:

https://www.radio.bialystok.pl/wiadomosci/suwalki/id/189992

https://bialystok.ipn.gov.pl/pl1/aktualnosci/113366,Odsloniecie-tablicy-upamietniajacej-miejsce-kazni-Prudziszki-28-wrzesnia-2020.html

http://www.powiat.suwalski.pl/kat/aktualnosci/odsloniecie-tablicy-informacyjnej-w-prudziszkach
https://radio5.com.pl/odslonili-tablice-2/

https://suwalki.bialystok.lasy.gov.pl/aktualnosci/-/asset_publisher/1M8a/content/odsloniecie-tablicy-informacyjnej-w-miejscu-pamieci

https://bialystok.tvp.pl/50077264/pamiec-o-zolnierzach

https://www.radio.bialystok.pl/wiadomosci/index/id/189992