10.06.2022 roku (piątek) uczestniczyłem wraz z małżonką w uroczystości nadania sztandaru Ochotniczej Straży Pożarnej w Zuśnie oraz przekazaniu druhom z Ochotniczej Straży Pożarnej w Filipowie wozu strażackiego (powiat suwalski). Uroczystość odbyła się na placu pod urzędem gminy w Filipowie.

Na swój sztandar druhowie z OSP w Zuśnie czekali 66 lat. Sztandar to honorowy znak rozpoznawczy danej jednostki. Chorągiew ufundował anonimowy darczyńca. Teraz będzie im towarzyszyć na wszystkich ważnych uroczystościach. W jednostce jest 32 strażaków ochotników. Jest to jedna z największych straży w gminie Filipów.

W swoim wystąpieniu powiedziałem m.in.:

„Jeżeli dana instytucja czy organizacja otrzymuje sztandar, to znaczy, że jest w pełni dojrzała do wypełniania swojej misji, uzyskuje w ten sposób i potwierdza, możemy tak to nazwać, swoją pełnowymiarowość. Jest to symbol tego co duchowe i tego co praktyczne. W przypadku strażaków chodzi o to, aby sztandar jednoczył ich wokół głównej idei, jaką jest niesienie pomocy ludziom. Wszystko według szlachetnego hasła – Bogu na chwałę, ludziom na ratunek. Realizujecie tę piękną dewizę z wielką empatią, szlachetnością, poświęceniem i ofiarnością. Niech ten sztandar Was prowadzi i jednoczy.”

Do Druhów z OSP Filipów trafił wóz ratowniczy, który wyposażony jest w 23 metrową drabinę i działko gaśnicze. Podczas uroczystości zasłużeni strażacy otrzymali odznaczenia.

galeria zdjęć:

Relacje medialne:

https://suwalki.naszemiasto.pl/druhowie-z-osp-w-zusnie-otrzymali-sztandar-a-strazacy-z-osp/ar/c1-8862159

https://www.radio.bialystok.pl/wiadomosci/suwalki/id/214972