8 sierpnia 2020 roku (sobota) uczestniczyłem w uroczystym otwarciu nowo zbudowanego pasa startowego dla samolotów w Suwałkach.

Koszt całej inwestycji to 27 mln zł, na co złożyły się trzy źródła finansowania: samorząd województwa podlaskiego – 6 mln zł, budżet miasta Suwałki – 11 mln zł, Fabryka Mebli Forte  – 10 mln zł.

Wybudowany pas startowy ma 1320 m długości i 30 m szerokości. Będzie on na obecnym etapie służył przede wszystkim ruchowi biznesowemu i turystycznemu. Mogą z niego korzystać małe i średnie samoloty pasażerskie przewożące do 50 osób, w tym śmigłowce, szybowce, motolotnie czy awionetki.

Obiekt jest wpisany do rejestru lotnisk Urzędu Lotnictwa Cywilnego, a to oznacza, że można już z niego korzystać.

W swoim wystąpieniu powiedziałem m. in.: Nie ulega wątpliwości, że transport lotniczy jest przyszłością cywilizacyjną. To lotnisko na razie będzie służyło przede wszystkim biznesowi i turystyce, mniej mieszkańcom Suwałk i regionu. Ale marzymy o tym i powinniśmy dążyć do tego, aby w następnym etapie takie lotnisko służyło wszystkim, którzy zechcą z niego skorzystać, a więc aby odbywał się z niego transport pasażerski umożliwiający szybkie i bezpieczne przemieszczanie się do innych miast w Polsce i Europie. Od czegoś trzeba było jednak zacząć. Jako suwalczanie cieszymy się z tej inwestycji i mamy przekonanie, że wpłynie ona pozytywnie na rozwój gospodarczy i społeczny miasta i całego regionu.

Relacje medialne:

https://www.radio.bialystok.pl/wiadomosci/index/id/187630

https://bialystok.tvp.pl/49329609/w-sobote-0808-suwalskie-lotnisko-zostalo-uroczyscie-otwarte-fot-tvp3-bialystok

https://www.wrotapodlasia.pl/pl/region_i_gospodarka/wiadomosci/suwalki/suwalki-maja-lotnisko-uroczyste-otwarcie-pasa-startowego-1.html

https://augustow.naszemiasto.pl/otwarcie-pasa-startowego-w-suwalkach-prezydent-czeslaw/ar/c1-7842048

https://bia24.pl/kategorie/wiadomoci/nowe-lotnisko-w-regionie-suwa%C5%82ki-maj%C4%85-skrzyd%C5%82a.html

https://www.rynek-lotniczy.pl/wiadomosci/otwarto-nowa-droge-startowa-na-lotnisku-w-suwalkach-9267.html

 

 

 

Lotnisko oficjalnie otwarte