29 sierpnia 2022 roku (poniedziałek) wziąłem udział w otwarciu pierwszej w historii Gminy Stawiski hali sportowej. Powstała ona w przeciągu trzech lat. Budowę rozpoczęto w listopadzie 2019 roku. To pierwszy tego typu obiekt sportowy na terenie Gminy Stawiski. W ramach zadania powstały również dojazdy do hali i parking, a teren wokół został zagospodarowany i połączony z przyległą szkołą rozbudowanym łącznikiem.

Wartość całej inwestycji z doposażeniem wyniosła 15 milionów złotych, w tym 10,7 miliona zostało pozyskane z zewnętrznych źródeł – 5 mln złotych z Ministerstwa Sportu z Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej w ramach Programu „Sportowa Polska”, ponad 4,5 miliona złotych z Rządowego Funduszu Inwestycji Inicjatyw Lokalnych, ponad 1,2 miliona złotych  z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

W swoim wystąpieniu powiedziałem m.in.: „Obiekty sportowe i dostępność do infrastruktury sportowej jest jedną z miar cywilizacji. Dzisiaj młodzież potrzebuje dostępu do sal sportowych, do nowoczesnych obiektów sportowych, bo przecież to pozwala na rozwój fizyczny, na zachowanie i umocnienie dobrej kondycji. Jest to szczególnie ważne w dzisiejszych czasach, gdy młodzież spędza dużo czasu przy komputerach, a dla pełnego rozwoju młodych ludzi trzeba troszczyć się zarówno o ich sferę duchową, jak i sprawność fizyczną. Nic nie straciło na aktualności starożytne przekonanie: „W zdrowym ciele zdrowy duch”. Gdy myślę o szerszych funkcjach infrastruktury sportowej zwłaszcza o związku aktywności fizycznej z kształtowaniem charakteru i postaw młodzieży, nie znajduję lepszego wyrazu dla zdefiniowania tego zagadnienia, jak treść słów św. Jana Bosko: „Boisko martwe – diabeł żywy, boisko żywe – diabeł martwy”. Korzystajcie więc wszyscy, młodzi i dorośli, jak najintensywniej z tej pierwszej w Gminie Stawiski i długo oczekiwanej pełnowymiarowej hali sportowej, bo to przynosić będzie same dobre rzeczy”.

W otwarciu hali sportowej wzięli udział m.in. Wiceminister Edukacji i Nauki Dariusz Piontkowski, Burmistrz Stawisk Agnieszka Rutkowska, Starosta Kolneński Tadeusz Klama, Wicestarosta Kolneński Karol Pieloszczyk, Przewodniczący Rady Powiatu Kolneńskiego Michał Kulczewski,Wicemarszałek Województwa Podlaskiego Marek Olbryś.

 

Galeria zdjęć:

Relacje medialne:

https://www.radio.bialystok.pl/wiadomosci/index/id/217539