3 września 2022 roku (sobota) wziąłem udział w przysiędze elewów Legii Akademickiej na placu apelowym w koszarach 18. Białostockiego Pułku Rozpoznawczego w Białymstoku. Przysięga wojskowa studentów cywilnych odbyła się w ramach programu edukacji wojskowej Legia Akademicka.

Dowódca 18. Białostockiego Pułku Rozpoznawczego płk Paweł LACHOWSKI odczytał list od Ministra Obrony Narodowej Wiceprezesa Rady Ministrów Mariusza Błaszczaka. Wręczono listy gratulacyjne najlepszym żołnierzom programu edukacji wojskowej Legia Akademicka a rodzicom wyróżnionych żołnierzy złożono specjalne podziękowania i gratulacje. Uroczystość zakończyła się odśpiewaniem Pieśni Reprezentacyjnej Wojska Polskiego oraz defiladą pododdziałów. 

W swoim wystąpieniu powiedziałem m.in.: „Służba w wojsku jest zawsze wyrazem i świadectwem patriotyzmu, a decyzja, aby zostać żołnierzem w obecnej sytuacji, gdy toczy się wojna niedaleko polskich granic, jest także dowodem odwagi. Dziękuję za to Żołnierzom Legii Akademickiej, którzy złożyli dzisiaj przysięgę, zobowiązując się do obrony granic Rzeczypospolitej i wypowiedzieli przyrzeczenie, że „w potrzebie ojczyzny krwi własnej oraz życia nie będą szczędzić”. Wszyscy mamy nadzieję, że będziemy żyli w spokoju i że nigdy sytuacja nie będzie wymagała udowodnienia czynem, że to zobowiązanie to nie tylko słowa. Pamiętamy jednak, że starożytna zasada „si vis pacem, para bellum” (chcesz pokoju, gotuj się do wojny) jest zawsze aktualna.”

 

Galeria zdjęć:

Relacje medialne:

https://18pr.wp.mil.pl/pl/articles/6-aktualnosci/03092022-r-uroczysta-przysiega-elewow-legii-akademickiej/