20 czerwca 2015 roku uczestniczyłem wraz z żoną – na zaproszenie Klubu Byłych Żołnierzy 9. Pułku Strzelców Konnych i 9. PSK Armii Krajowej,Pani Dyrektor Zespołu Szkół nr 2 im. 9. PSK w Grajewie Marzeny Joanny Sulkowskiej oraz Grajewskiej Izby Historycznej – w uroczystych obchodach Święta 9. Pułku Strzelców Konnych,który jest patronem Zespołu Szkół nr 2 w Grajewie.

Po Mszy świętej w Kościele pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Grajewie odbył się na terenie Szkoły Apel Pamięci,oddana została salwa honorowa na cześć poległych w walkach żołnierzy 9. Pułku,złożone zostały też wiązanki kwiatów pod tablicą pamięci w hallu szkolnym.
Przemawiając do zgromadzonych uczestników uroczystości – samorządowców,kombatantów,księży,nauczycieli,przedstawicieli stowarzyszeń historycznych i rekonstrukcyjnych – podziękowałem za kultywowanie pamięci o polskiej tradycji wojskowej i wielowiekowej chwale oręża polskiego,a także za wychowywanie młodzieży w duchu umiłowania wolności i troski o niepodległość Ojczyzny oraz gotowości do poświęcenia w jej obronie.

Odniosłem się również do potrzeby zmiany obecnej polityki obronnej (wzmocnienie polskiej armii i dyslokacja jej jednostek na terytorium wschodniej Polski w związku z odradzającym się imperializmem rosyjskim i zagrożeniem ze wschodu) i konieczności wyciągania wniosków z historycznych doświadczeń (sojusznicy już nie jeden raz nas zawiedli więc umacniając sojusze powinniśmy jako niepodległe państwo zadbać przede wszystkim o własny potencjał obronny). „Jeśli obecna władza tego nie jest w stanie zrobić – dodałem – uczyni to rząd,który przyjdzie po jesiennych wyborach”.

Jednym z punktów programu był również pokaz jazdy konnej i skoków przez przeszkody.

foto

foto

foto

foto

foto

foto

foto