11 grudnia 2022 roku (niedziela) uczestniczyłem w obchodach 41. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego w Polsce. Uroczystość zorganizowana została przez Komitet Organizacyjny, któremu przewodniczyłem.
Obchody rozpoczęły się uroczystą Mszą św. w intencji Ojczyzny, Ofiar stanu wojennego oraz więzionych, internowanych, represjonowanych działaczy „Solidarności” i opozycji antykomunistycznej lat ’80 w Konkatedrze pw. św. Aleksandra w Suwałkach. Po Mszy Świętej złożyliśmy kwiaty i zapaliliśmy znicze przy obelisku bł. ks. Jerzego Popiełuszki, a także pod Dębem Wolności w Parku im. Konstytucji 3 Maja w Suwałkach.
Podczas przemówienia okolicznościowego powiedziałem m.in.: „Przywołujemy tamte wydarzenia – tragiczne wydarzenia, ale i haniebne. Stan wojenny to był czas hańby domowej, kiedy Brata zabijał Brat, kiedy Polacy – polscy komuniści, którzy sprawowali wtedy władzę – wystąpili przeciwko własnemu narodowi po to, aby tę władzę utrzymać, żeby ją nadal sprawować. Polski naród w swoich dążeniach niepodległościowych, demokratycznych dążył do tego, żeby w Polsce zmienił się ustrój i wtedy jeszcze, prawdę mówiąc, nie do końca wierzyliśmy, że w krótkim czasie możemy wyzwolić się spod dominacji sowieckiej. Wtedy raczej myśleliśmy o prawach człowieka, o godności człowieka, o prawach związków zawodowych, o demokratyzacji życia w Polsce. Trzeba, i chcemy dzisiaj to zrobić, oddać cześć działaczom Solidarności, którzy mieli wtedy odwagę – mówiąc językiem Herberta – „iść wyprostowani, wśród tych co na kolanach„. To im zawdzięczamy naszą dzisiejszą wolność i suwerenność.
Była to sytuacja niespotykana w dziejach świata, że w tak krótkim czasie w reżimie totalitarnym, przy braku jakiejkolwiek demokracji, tak wielki ruch mógł się ukształtować. Tak się stało, Polacy nigdy nie nachylili swojej szyi do niewolniczego łańcucha. Dzisiaj myślę, że Europa zapomniała i zdaje się, że nigdy należycie nie doceniła wkładu Solidarności w odzyskaniu suwerenności przez kraje Europy Środkowo-Wschodniej, ale również i my trochę zapomnieliśmy, a to niedobrze, o tej wielkiej historycznej, dziejowej roli Solidarności”.
Obchody zakończyły się spotkaniem okolicznościowym, przywracającym do naszej wspólnej pamięci tamte lata, ludzi i wydarzenia, które odbyło się w Archiwum Państwowym w Suwałkach.
Galeria zdjęć:
Relacje medialne: