18 lipca 2018 roku (środa) uczestniczyłem w spotkaniu z policjantami, którzy brali udział w zabezpieczeniu Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej w Rosji (tzw. spottersami). Odbyło się ono w siedzibie MSWiA.

Podziękowałem funkcjonariuszom za ich profesjonalną służbę. Podkreśliłem, że dzięki ich doświadczeniu i zaangażowaniu polscy kibice mogli czuć się bezpiecznie i szczęśliwie wrócić do domu.

Jako oficerowie łącznikowi odpowiadaliście za sprawny przepływ informacji pomiędzy służbami, pracowaliście w grupie mobilnej patrolując ulice i rozpoznając ewentualne zagrożenia. Służyliście polskim kibicom swoimi radami oraz informacją.

 

Obecność polskich policjantów podczas mundialu w Rosji dawała naszym rodakom poczucie bezpieczeństwa.

Wyraziłem im wdzięczność za godne reprezentowanie polskiej Policji i Polski w trakcie Mistrzostw oraz za to, że będąc w Rosji polscy funkcjonariusze uczcili pamięć policjantów zamordowanych w 1940 roku przez NKWD poprzez złożenie kwiatów na polskim cmentarzu wojennym w Miednoje.

Zaznaczyłem, że służba policjantów została wysoko oceniona przez stronę rosyjską.

Dziękuję Wam za Waszą skuteczność i współdziałanie z PZPN oraz rosyjską Policją. Doceniamy, że byliście zawsze do dyspozycji, chętni udzielić pomocy oraz dzielić się z innymi służbami swoją wiedzą i doświadczeniem. To bardzo ważne, by współpracować i tworzyć międzynarodowe sojusze dla poprawy bezpieczeństwa imprez sportowych.

 

Cieszę się, że Wasz profesjonalizm został wysoko oceniony przez stronę rosyjską. Gratuluję wyróżnienia medalem „Za wzmacnianie międzynarodowej współpracy policyjnej”, nadanym przez Ministra Spraw Wewnętrznych Federacji Rosyjskiej.

Policjanci, którzy brali udział w zabezpieczeniu zakończonych niedawno Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej otrzymali nagrody Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji. Niektórzy z nich mają już bardzo bogate doświadczenie w zabezpieczaniu rozgrywek piłkarskich różnych szczebli, w tym Mistrzostw Świata w 2006 roku.

Zwróciłem również uwagę na godny naśladowania sposób kibicowania Polaków obecnych na Mistrzostwach:

Zdecydowana większość Polaków obecna w Rosji godnie wpisała się w piłkarskie święto. Funkcjonariusze także mieli w tym swój ważny udział.

Zadania wypełniane przez policjantów „spottersów” wymagają szczególnych predyspozycji i umiejętności związanych z podejmowaniem decyzji w sytuacjach stresowych. Podczas największych imprez międzynarodowych monitorują oni zachowania kibiców i reagują, gdy dochodzi do sytuacji zagrożenia, realnie wpływając na zapewnienie bezpieczeństwa kibicom, którzy przychodzą na stadiony.