14 lipca 2018 roku (sobota) wraz z żoną spotkałem się w Sejnach z grupą młodzieży polskiego pochodzenia mieszkającą na Białorusi.

Spotkanie poprowadził Proboszcz Parafii w Sejnach Ksiądz Prałat Zbigniew Bzdak, na zaproszenie którego młodzież przyjechała do miasta. Grupa licząca 50 osób przebywała na Sejneńszczyźnie w ramach wycieczki edukacyjnej przez 7 dni. Wśród nich były osoby, które studiują w Polsce lub rozpoczną studia w tym roku. Starsza młodzież opiekuje się młodszymi kolegami, uczy ich języka i polskiej kultury. Wszyscy to katolicy uczący się języka polskiego przy parafiach. 

Podczas wizyty w Polsce młodzież zwiedziła sejneńszczyznę, pływała statkiem, miała zajęcia przyrodnicze w Nadleśnictwie Pomorze, zapoznała się z pracą polskiej Policji oraz zwiedziła klasztor, muzeum i Bazylikę w Sejnach. Miała także własne wewnętrzne zajęcia pogłębiające znajomość języka polskiego.

Piękną częścią spotkania, które odbyło się w Auli Jana Pawła II Pałacu Biskupiego w Sejnach było wspólne odśpiewanie Hymnu Polski. Wzięli w nim udział m. in. samorządowcy – Starosta Sejneński Piotr Alszko, Wójt Gminy Giby Jan Kramnicz, Wójt Gminy Krasnopol Karol Szrajbert oraz radni Rady Miejskiej w Sejnach.