7 lipca 2019 roku (niedziela) wziąłem udział w uroczystości przysięgi, jaką złożyło około 100 żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej. Odbyła się ona na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego w Suwałkach. Uroczystość stanowiła zwieńczenie szkolenia podstawowego w ramach terytorialnej służby wojskowej, które rozpoczęło się w czerwcu. Wraz z nowo zaprzysiężonymi żołnierzami w szeregi 1 Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej wstąpili także żołnierze rezerwy, którzy ukończyli szkolenie wyrównawcze.

Pogratulowałem żołnierzom złożonej przysięgi, zwracając uwagę na potrzebę wzmacniania potencjału obronnego Polski:

Chcemy, żeby Polska była niepodległa, suwerenna i bezpieczna. Żeby tak było, dzisiaj i w przyszłości musimy mieć własną siłę obronną i dobre, skuteczne sojusze. Historia uczy, że aby zapewnić pokój i bezpieczeństwo, trzeba być gotowym do obrony swojej Ojczyzny. Nasz kraj ma dziś coraz silniejszą, liczniejszą i sprawniejszą armię. Należymy do NATO – największego paktu obronnego współczesnego świata, rozwijamy piąty rodzaj sił zbrojnych, jakim są wojska obrony terytorialnej.

Chcę Wam podziękować i zarazem pogratulować decyzji o wstąpieniu do 1 Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Nie podjęlibyście jej bez patriotyzmu, bez postawy obywatelskiej i świadomości, że Ojczyźnie trzeba służyć i jej bronić. 

1 Podlaska Brygada Obrony Terytorialnej powstała w pierwszym etapie tworzenia Wojsk Obrony Terytorialnej. Jej patronem jest gen. bryg. Władysław Liniarski ps. „Mścisław”.

Podczas uroczystości obecni byli członkowie rodzin żołnierzy składających przysięgę, samorządowcy, kombatanci oraz mieszkańcy Suwałk. List od Ministra Obrony Narodowej Mariusza Błaszczaka odczytał Sławomir Kocanowski, Dowódca 1. Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

 

Relacje medialne:

https://bialystok.tvp.pl/43400255/w-sluzbie

http://www.suwalki.info/informacje-24669-Przysiega_wojskowa_w_Suwalkach.html

https://www.radio.bialystok.pl/wiadomosci/index/id/171262

http://augustow.naszemiasto.pl/artykul/przysiega-zolnierzy-1-podlaskiej-brygady-obrony,5197817,art,t,id,tm.html